1945;Szántó T. Gábor;

- Szembesülve, szemlesütve

Nagy öröm lehet egy író számára, ha novellájából nagy sikerű, több nemzetközi díjat is elnyert film készül, de nehéz lehet megélnie, ha novelláskötetéről beszélgetve egy film készítésének körülményeiről, különleges színészi játékról és elképesztő operatőri munkáról esik szó. 

Szántó T. Gábor 1945 és más történtek című könyvével ez történt. Mindehhez kötete egyik legjobb ötletére épülő, bűnről, lelkiismeretről és felelősségről is szóló elbeszélése szolgál apropóul. A beszélgetésekben azonban nem csupán marketingszempontok miatt helyeződik a hangsúly Török Ferenc 1945 című filmjére. A film ugyanis ezúttal – igaz, az író forgatókönyvírói közreműködésével – meghaladja az elbeszélést, szikárságában, tempójában, feszültségében, érzékletességében és pontosságában is.

Szemléletesebben rajzolja le viszont Szántó T. Gábor Közép-Európai világunkat a kitelepítettek házába költöző áttelepítettek lehetetlen éjszakájának hét oldalán, mutatja meg az erkölcsi szigor torz tükrét a nemi identitását kereső rabbiképzős diák sorsában, vagy anya és sérült fia viszonyának történetében. Kiszámíthatatlan, időtlen sztorijaival nemcsak meglep, de önvizsgálatra is késztet. Mi, olvasók megítélhetjük a holokauszttúlélőket, akik sajátos módon szeretnének kárpótláshoz jutni, a holokauszttúlélő apát, aki a fiának állítandó karácsonyfa dilemmájára talál abszurd megoldást, a holokauszttúlélők fiait, akik önbíráskodva döntenek a deportálásban résztvevő volt csendőrtiszt sorsáról, vagy a kamaszfiúk és tanáruk alkotta szerelmi háromszöget. Megítélhetjük őket, de közben szembesülnünk kell önmagunkkal. A sodró lendületű vagy statikusságukkal sokatmondó elbeszéléseket lehet őszintétlenül olvasni, csak nem úgy érdemes.

INFO

Szántó T. Gábor: 1945 és más történetek

Noran Libro

237 oldal, 2900 Ft

A Jupiter holdja azért nem kapott díjat, „mert a demokrácia olykor nagy szívás”. A francia sajtó ezek után azon élcelődött, hogy Mundruczó nemsokára úgyis hollywoodi rendező lesz, majd ott kiheveri, hogy nem kapott Cannes-ban semmit.