MSZP;CEU;lex CEU;

2017-05-30 13:06:00

Lex CEU - Strasbourgban támadja meg Kövér döntését az MSZP

Az Országgyűlés hivatalosan is csökkentette tíz MSZP-s képviselő és egy független politikus tiszteletdíját összesen mintegy egymillió forint értékben, miután a szocialisták a CEU-ügy kapcsán még áprilisban egy-egy "VÉTÓ" feliratú és egy "Ne írd alá, János" szöveget kiadó táblát tartottak fel a Parlamentben. Az MSZP  még a döntés előtt jelezte, hogy ha megszavazzák a fizetéscsökkentést, akkor az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordulnak. Lapunk a napokban írta meg, hogy Szél Bernadett is Strasbourgban készül megtámadni Kövér László döntéseit, miután a házelnök önkényesen bírságol ellenzéki képviselőket „nem engedélyezett” tiltakozásért.

Az Országgyűlés tíz szocialista és egy független képviselő tiszteletdíját csökkentette két fegyelmi ügyben kedden.A Ház kormánypárti szavazatokkal hagyta jóvá Kövér László házelnök erről szóló döntéseit, amelyekre a teljes ellenzék nemmel voksolt. Ezek alapján a szocialista képviselők a szemléltetésre vonatkozó házszabályi rendelkezéseket sértették meg április 10-én frakciótársuk, Kunhalmi Ágnes CEU-val kapcsolatos napirend előtti felszólalása alatt. Józsa István, Szabó Sándor, Szakács László, Teleki László és Tukacs István egy-egy "VÉTÓ" feliratú táblát tartott fel, míg Bangóné Borbély Ildikó, Gőgös Zoltán, Heringes Anita, Horváth Imre és Korózs Lajos olyan táblákat emeltek fel, amelyek összeolvasva piros színnel a "Ne írd alá, János" szöveget adták ki. Előbbi képviselők tiszteletdíját egyenként 50 ezer forinttal, míg utóbbiakét 100-100 ezer forinttal csökkentették.

Az érintettek a házelnöki döntés hatályon kívül helyezését kérték a mentelmi bizottságtól, ám az nem adott helyt kérelmünknek. A szocialista politikusok ezt követően az Országgyűléstől kérték a hatályon kívül helyezést, ez a mostani döntés ugyanakkor végül "hatályában fenntartotta" a tiszteletdíj-csökkentéseket.

Hiszékeny Dezső is a megbüntetett szocialisták között lett volna, de a Ház végül nem szavazta meg tiszteletdíjának mérséklését. A szavazást megelőző MSZP-s tájékoztatás szerint eljárási hiba történt, mivel Hiszékenyt is ugyanakkora mértékben, 100 ezer forintos tiszteletdíj-csökkentéssel sújtották, mint azokat a frakciótársait, akik az Áder Jánosnak szóló felszólítást ("Ne írd alá, János!') tartották, holott a szocialista politikus a Vétó feliratú táblát mutatta, amiért a többi képviselő 50 ezer forintos büntetést kapott. Az MSZP szerint ezzel kiderült, az ülésről készült jegyzőkönyv nem volt szabályos.

Gőgös Zoltán, az MSZP elnökhelyettese előrejelezte, hogy a házelnök úgy próbálja megoldani az eljárási hibát, amit jeleztek, hogy Hiszékeny Dezső fizetéscsökkentését a parlament nem fogja megszavazni. Ez egy elég sunyi módszer - hangoztatta.

A parlament 249 292 forinttal - egyharmadával - csökkentette Szabó Tímea független országgyűlési képviselő tiszteletdíját, amiért a Párbeszéd társelnöke Áder János újraválasztott köztársasági elnök május 8-i eskütétele után a képviselői székére felállva egy marionettbábut emelt a magasba, amelynek fejére az államfő fényképét rögzítette. Eközben azt mondta: "Nem köztársasági elnök, egy bábu." A házelnök indoklása szerint ezzel Szabó Tímea súlyosan megsértette az Országgyűlés tekintélyét. Szabó Timea is a mentelmi bizottsághoz, majd az Országgyűléshez fordult saját ügyében, de a Ház - a kormánypárti többség szavazataival - a házelnöki döntést jóváhagyta.

Strasbourgig megy az MSZP

Az MSZP országgyűlési képviselői még az Országgyűlés döntése előtt jelezte, hogy ha megszavazzák a tiszteletdíjuk csökkentését, azért,  mert "megsértették a szemléltetés szabályát", akkor a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságához fordulnak. Gőgös Zoltán - azon 11 szocialista politikus egyike, akikre a döntés vonatkozik - szerint a táblák bemutatásával senkit nem zavartak, a parlament munkáját nem befolyásolták, egy percre nem "állt az élet". Kövér László házelnök azonban mégis úgy döntött, hogy különböző mértékben megbünteti a 11 képviselőt - tette hozzá.

Gőgös Zoltán azt mondta, ez az ügy nem a pénzbüntetésről, hanem arról szól, hogy a Fidesz nem tűri a nép hangját az Országgyűlésben. "Úgy látszik, hogy az elnök ebből sportot csinál és megpróbálja ellehetetleníteni az ellenzéki képviselők működését"   - fogalmazott.
    
Gőgös jelezte, nem volt arra példa, hogy az Európai Bíróság ne a képviselőknek, ne magánembereknek adott volna igazat, amikor a szólásszabadság korlátozásáról volt szó. Ezekkel az eszközökkel a jövőben is élni fognak. Nem fog megfélemlíteni senki bennünket azzal, hogy 100 ezer forintra büntet bennünket - hangoztatta.

Lapunk már korábban megírta, hogy az Áder János köztársasági elnök beiktatása alatt Ádert ábrázoló marionettbábuval tiltakozó, 250 ezerre büntetett Szabó Tímea képviselő mellett a „Ne írd alá János!” molinókat feltartó, 50-100 ezerre büntetett MSZP-s képviselők, illetve az előző ciklusbeli büntetéseivel együtt immáron sorrendben hatodik fizetéselvonással járó büntetése elé néző Szél Bernadett is Strasbourgban készül megtámadni Kövér László döntéseit.

Kövér sorra bírságolja az ellenzéki képviselőket

Az országgyűlési törvény 2013-as módosítása nyitotta meg Kövér számára a lehetőséget a Parlamentben a szokványostól eltérő, kreatív módon tiltakozó ellenzékiek nyakra-főre történő bírságolására. A jogszabály szerint azok a képviselők is büntethetők fizetéselvonással, akik megsértik „a ház tekintélyét”. A klasszikus gumiszabályban nincs meghatározva, hogy pontosan mi számít kihágásnak, azt lényegében Kövér László döntheti el. Márpedig az elnök ingerküszöbe meglehetősen alacsony: nemrégiben Szél Bernadett és Ikotity István három molinón szemléltették volna, hogy mennyi fa mehet veszendőbe a belvárosi nagyberuházások miatt. Ám az új jogszabályok szerint az ilyen szemléltető eszközt a házbizottságban kell előre kérvényezni. A helyzet abszurd: Szél Bernadett szerint Kövér döntötte el, hogy szerinte az ellenzéki képviselők felszólalása mellé "nem szükséges" a molinó bemutatása. Miután mégis felmutatták a transzparenseiket, rajta a fapusztítás várható mértékét, mire 100-100 ezer forintos bírságot kaptak „nem engedélyezett szemléltető eszköz” használatára hivatkozva.

Kövér és a kormánytöbbség annak ellenére is sorra rótt ki az idén bírságokat, hogy tavaly a strasbourgi emberi jogi bíróság jogerősen már Kövérrel szemben döntött. Korábban az elnök több (az akkor még) Párbeszéd Magyarországért (PM) és LMP-s képviselőt büntetett meg "tiltott molinózásért", amiért a képviselők Strasbourghoz fordultak, a testület pedig tavaly májusban jogerősen kártérítést ítélt meg a képviselőknek. Bár a bíróság már akkor górcső alá vette a magyar Országgyűlés sajátos fegyelmezési gyakorlatát, ugyanakkor az ügyben eljáró Karsai Dániel ügyvéd felhívta a figyelmet: a bíróság abban végül nem foglalt állást, hogy tartalmilag hol húzódnak a képviselői szólás határai, hanem azért ítélt a javukra, mivel úgy látta, hogy a képviselők nem részesültek méltányos jogorvoslati eljárásban. A szabályok szerint ugyanis a kövéri döntést a fideszes többség fogadja el, és ezzel szemben a képviselők a szintén kormánytöbbségű mentelmi bizottságtól várhatnának csak jogorvoslatot.

A táblázatra kattintva nagyobb méretben is megnézheti azt!