Európai Bizottság;Botka László;

2017-05-30 17:42:00

Fogadja Botkát az Európai Bizottság alelnöke

Miközben Orbán Viktor megállítaná Brüsszelt, az Uniónak egyre inkább elege lehet a renitens magyar kormányfőből. Ezt jelezheti az is, hogy miután a hét végén hivatalosan is az MSZP miniszterelnök-jelöltjének választotta a párt kongresszusa Botka Lászlót, ezen a héten a legmagasabb uniós vezetői szinten tárgyal a belga fővárosban.

Mint már a múlt héten megírtuk: Botka László első hivatalos kormányfő-jelölti útjaként látogat Brüsszelbe, ezzel is kifejezve elkötelezettségét Magyarország uniós tagsága, s az európai értékek mellett. Információink szerint a szegedi polgármester szerdán érkezik az EU fővárosába, aznap a szociális ügyekkel foglalkozó képviselőkkel találkozik, illetve a helyi magyarokkal tart egy kötetlen beszélgetést egy helyi bárban.

Republikon: fogy a Fidesz-tábor
Negyed év alatt 6 százalékpontot bukott a kormánypárt, és 8-at javított az ellenzék. A Fidesz előnye továbbra is nagy, de az ország egyes részeiben többen akarnak már baloldali kormányt – derül ki a Republikon Intézet friss adataiból, amelyeket a 24.hu tett közzé kedden.
A Fidesz támogatottsága 2 százalékponttal csökkent áprilishoz képest, most 45 százalékon áll a pártválasztók között, az MSZP 4, a Jobbik 3 százalékpontot javított negyed év alatt: a szocialisták így a pártválasztók között 19 százalékot mondhatnak magukénak, míg a Jobbik 17 százalékot. Négy százalékon áll a februári mérésben még nem szereplő Momentum. Az ellenzék teljesítményét rontja, hogy az LMP, az Együtt és a PM is veszített 1-1 százalékpontot három hónap alatt, utóbbi így már nem is mérhető.

Csütörtökön a szimbolikusnál nagyobb jelentőségű találkozókat folytat majd, elsőként Sergei Stanishev volt bolgár kormányfő, az európai szociáldemokraták (PES) elnöke fogadja a magyar testvérpárt (a PES az MSZP uniós pártcsaládja - a szerk.) miniszterelnök-jelöltjét. Botka tárgyal Gianni Pittellával, az Európai Parlament (EP) szociáldemokrata frakcióvezetőjével is.

Értesüléseink szerint a nap folyamán találkozik Navracsics Tibor magyar uniós biztossal, az Európai Bizottság épületében pedig még egy ennél is fontosabb találkozója lesz: fogadja Frans Timmermans, a Bizottság alelnöke, bel-és igazságügyi együttműködésért felelős biztosa, noha a Bizottság illetékes titkárságai egyelőre nem kommentálták, s bővebb felvilágosítást sem adtak a Botka-találkozók időpontjáról. A Timmermans-találkozó súlyát nemcsak pozíciója adja, hanem hogy nemrégiben a Bizottság szociáldemokrata alelnöke igen élesen kritizálta a magyar kormányt az alapvető, s elsősorban az uniós jogok megsértése miatt - noha pártpolitikai kommunikációt az uniós biztosok sosem folytatnak. Az tehát szimbolikus jelentőségű, hogy Orbán Viktor kihívóját az uniós intézmények legfelsőbb szintjén fogadják Európában.

Botka az útjáról egyébként ő maga ad tájékoztatást, még Brüsszelben sajtótájékoztatót és online fogadóórát is tart majd.

DK igen, Gyurcsány nem
Az álláspontom változatlan: a kormányváltás alapfeltétele a közös program, a közös lista, a közös egyéni jelöltek és a közös miniszterelnök-jelölt. Olyan szövetséget kell létrehozni a kormányváltást akaró demokratákkal, amely a legnagyobb esélyt teremti az Orbán-kormány leváltására - tudatta az MSZP miniszterelnök-jelöltje.
Az eredményjelző nem hazudik. Őszintén ki kell mondanom: Gyurcsány Ferenc személye gátja a kormányváltásnak. A fenti feltételek mentén nyitott vagyok minden demokratikus szervezettel tárgyalni. Ezt mondtam Gyurcsány Ferencnek, amikor felhívott - tette hozzá.
Lásd még: Gyurcsány: ez nem tárgyalás, hanem diktátum
Már korábban feszültté vált a viszony, miután Botka miniszterelnök-jelölti bejelentkezésekor egyértelművé tette: Gyurcsány annyira elutasított politikus, hogy a személye akadályozná egy közös lista népszerűségét. A volt kormányfő kikérte magának a szegedi polgármester álláspontját, egyértelművé téve: nem tervezi, hogy visszavonul, s indulni akar a választáson, a DK pedig ezek után támadások sorát indította a szocialisták és Botka ellen.