Puskás akadémia;felcsúti futballakadémia;

2017-05-31 07:53:00

Felcsút - Utánpótlás nélkül készül a Puskás Akadémia

Minden korábbinál kevesebb saját nevelésű labdarúgóval készül az élvonalba a felcsúti Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia (PFLA).

A hétvégén befejeződő másodosztályú bajnokságot hetekkel ezelőtt megnyerő akadémia alapítása óta változtak az eredeti célkitűzések. A Puskás Ferenc nevét viselő klub második alkalommal jutott fel az első osztályba, korábban azonban teljesen más koncepció mellett sikerült kiharcolni az NB I-es szereplés jogát.

„Tudnunk kell, hol a helyünk. A mi célunk nem az NB I és nem is az NB II. A célunk, hogy játékosokat neveljünk” – nyilatkozta korábban Orbán Viktor miniszterelnök, az akadémia alapítója.

A felcsútiak a 2013-as nyilatkozat idején kvalifikálták magukat először az NB I-be. Abban az időszakban a Benczés Miklós vezette gárda több akadémistát szerepeltetett, az együttes pedig a középmezőnyben végzett.

„Egy edzőt általában 3 évre szerződtetünk, Robert Jarni megbízása is három évre szól. Szeretnénk, ha az utánpótláskorú játékosokat be tudná illeszteni a keretbe és minél több fiatal játszana a csapatban” – fogalmazott Mészáros Lőrinc klubelnök, miután 2015-ben megváltak Benczéstől. A várt sikerek azonban a következő szezonban sem úgy jöttek, ahogyan azt a vezetők elvárták volna, így éles irányváltás következett.

A PFLA egyre több élvonalbeli játékost igazolt a klubhoz, amelyből apránként, de kiszorultak a fiatalok. Az erősítés nem volt elég a bennmaradáshoz, Jarnit pedig szerződése ellenére azonnali hatállyal, szezon közben menesztették. Szijjártó István vette át a helyét, s a 2016/17-es szezont is vele kezdte a csapat, immáron a másodosztályban. A célkitűzés egyértelműen az NB I volt.

Később persze Szijjártót is leváltották, s helyére Vincze István került, majd őt követte a téli szünetben Pintér Attila, aki jelen idényben már a harmadik edző. A télen újabb játékosok érkeztek az NB I-ből, többek között Prosser Dániel (Budapest Honvéd) és Gyömbér Gábor (Ferencváros). A tavaszi idényben így még erősebb kerettel kezdett a csapat, amely hetekkel az évad befejezése előtt már a feljutást ünnepelhette - mindössze öt akadémista foglalkoztatásával. Legutóbb, a Balmazújváros ellen csak két PFLA-növendék, Tóth Bence és Spandler Csaba szerepelt az együttesben.

A következő szezontól ismét az első osztályban bizonyíthat a csapat. A korábban megfogalmazott célkitűzéseket erős játékoskerettel és tapasztalt edzővel sikerült elérnie a Puskásnak, amely azonban a feljutásért „feláldozta” akadémistáinak többségét, és továbbra is hazai szinten klasszisnak számító játékosokat igazolna (például a magyar válogatott Böde Dánielt).

A jövő évad egyik nagy kérdése, hogy az NB I-ben mennyi játéklehetőséget kaphatnak majd a fiatalok Puskás Ferenc egyetlen hazai együttese, a Budapest Honvéd példája mindenesetre jól mutatja, nem kell megijedni a fiatalok szerepeltetésétől: a kispestiek szombaton 24 év elteltével úgy lettek ismét bajnokok, a kezdőcsapat felét saját nevelésű fiatalok alkották.

Dől a tao-lé
A 2016/17-es szezonban is a Felcsúti Utánpótlás Neveléséért Alapítvány kapta a legnagyobb tao-támogatást, 2 929 840 871  forint adópénzt használhat fel. Az összegből 638 millió forintot környezetrendezésre kapott az alapítvány. A látvány- és csapatsportágak támogatására 2011-ben bevezetett tao-rendszeren keresztül már közel 14 milliárd forint érkezett a felcsúti számlára. A második legtöbb tao-pénzt ebben a szezonban Tállai András NAV-elnök Mezőkövesdje kapta, az összeg a felcsútiak támogatásához képest „aprópénz”, alig 778 millió forint.