A dohányzás elleni küzdelem a WHO egyik legfontosabb feladata lett az utóbbi években. A világnap programjának központjában idén a dohánytermékek illegális kereskedelmének felszámolása áll. Napjainkban tíz eladott dohánytermékből egy illegálisan kerül forgalomba, ez pedig nemcsak gazdasági, hanem egészségügyi következményekkel is jár. A kedvezőbb árú illegális termékek ugyanis a fiatalabb korosztály számára is könnyebben elérhetővé teszik a dohányáruk vásárlását, vagyis épp a dohányzás korlátozását célzó – a dohánytermékekre kiszabott magasabb adó, emelt árak – intézkedések ellen dolgoznak.
A dohányzás világszerte évente 6 millió ember halálát okozza, közülük mintegy 600 ezren a passzív dohányzás áldozatai. A WHO becslése szerint hatékony szabályozás hiányában ez a szám tovább emelkedik majd, 2030-ra a halálesetek száma elérheti a 8 milliót. A dohányzás világszerte a leginkább megelőzhető halálok.
A magyar Háziorvosi Morbiditási Adatgyűjtési Program részeként tavaly kiépült az országban a dohányzás regiszter, amellyel mérhető a cigarettázók nikotinfüggőségének mértéke és monitorozható, hogy a leszokást támogató módszerek hogyan épülnek be az alapellátásba. A regiszter adatai alapján a dohányosok harminc százaléka súlyos nikotinfüggő, számukra a gyógyszeres kezelés jelenthet megoldást a leszokásban. Ennek ellenére a káros szenvedéllyel élők mindössze két százaléka részesül ilyen terápiában.
Csehországban ma lép életbe a dohányzási tilalom a vendéglátóhelyeken. Kétszáz euró büntetéssel kell számolnia szerdától annak, aki akár csak egyszer is rágyújt az éttermekben, vendéglőkben, bárokban, kávézókban.
Csehországban, amely Európa dohányzóparadicsomainak egyike, a törvényhozás felsőháza januárban hagyta jóvá azt a törvénymódosítást, amely szerint teljes dohányzási tilalmat léptetnek életbe mindenfajta vendéglátóhelyen. Az erős dohányos Milos Zeman köztársasági elnök februárban látta el kézjegyével a törvényt.
Számos megfigyelő úgy véli, hogy sok vendéglőben folytatódni fog a dohányzás. A tilalom miatt ugyanakkor egyes közösségek attól tartanak, hogy az utcákra szorult dohányzók nagyobb csoportokba tömörülnek és zavarni fogják a környék lakóit. Prága első kerületében például, ahol mindig rengeteg a turista, speciális konfliktusellenes csoportokat küld az utcára az önkormányzat.
A vendéglátóhelyeken túl tilos lesz a dohányzás a villamos- és buszmegállókban, a metróállomásokon, valamennyi egészségügyi intézményben, a koncerthelyszíneken, diszkókban, kiállítótermekben, és az iskolák kül- és belterületén.
Csehországban hosszú évekig éles viták tárgya volt a dohányzás betiltása a közterületeken és a vendéglátóhelyeken. A különféle kimutatások szerint a felnőtt lakosság egyharmada rendszeres dohányzó. Egy tavalyi felmérés szerint a csehek háromnegyede ugyanakkor támogatja a dohányzási tilalmat.