Két esztendeje az oaklandiek örülhettek, tavaly az ohióiak vittek véghez földöntúli bravúrt, cseppet sem mellékesen mindkét bajnok az ellenfél csarnokában dicsőült meg, ami meglehetős fricska volt a rivális szurkolóinak.
A szakemberek – ahogyan az elmúlt két évben, úgy az idén is – a Golden State-et tartják valamelyest esélyesebbnek: a Warriors sorozatban harmadszor nyerte meg az alapszakaszt – még ha az idén el is maradt a tavalyi 73 győzelmes etaptól, mely minden idők legjobbja -, melyben 16 sikerrel többet jegyzett, mint riválisa. Ráadásul a rájátszásban még veretlen: a Portland, az Utah és a San Antonio sem volt képes legalább egyszer térdre kényszeríteni az oaklandiaket. Persze egy olyan csapatot, melyben Stephen Curry, Klay Thomson, Draymond Green és Kevin Durant támadja az ellen gyűrűjét, szinte lehetetlen. Ha azonban akad gárda, mely eredményesen szállhat szembe a kvartettel, az a Cleveland. S hogy ez nemcsak holmi varázsgömbből kiolvasott jóslat, arra jó példa a tavalyi nagydöntő, ahol a Golden State – mely 2015-ben 2-1-es hátrányból fordítva, a hatodik meccset Clevelandben behúzva nyerte meg a bajnokságot – már 3-1-re vezetett a Cavaliers ellen, s az NBA történetében arra ugyan akadt példa két ízben, hogy az ekkora hátrányban lévő csapat kiegyenlít, fordítani azonban még senkinek sem sikerült.
Az ohióiak azonban az ötödik és a hetedik mérkőzést idegenben behúzva átírták a történelmet. Köszönhetően természetesen elsősorban LeBron Jamesnek, akit 2003-ban megváltóként draftoltak le a Lovagok, ám hét évvel később – egyetlen elveszített nagydöntővel a háta mögött – Miamiba igazolt, mivel esélytelennek látta, hogy Ohióban megszerezze az áhított bajnoki gyűrűt. Floridában kétszer is megdicsőülhetett, s ekkor úgy döntött, visszatér az elátkozott városba: a Cleveland 1964 óta a négy nagy sportág – baseball, kosárlabda, jégkorong, amerikai futball – egyikében sem tudott diadalmaskodni. Ám James visszatért, s az első évben ugyan még elbotlott, a másodikban viszont már a csúcsra jutott. Ehhez persze kellettek a társak is, elsősorban az irányító Kyrie Irving – ő dobta az utolsó meccsen egálnál a mindent eldöntő triplát -, valamint a vajkezű erőcsatár, Kevin Lowe. Akik persze ezúttal is ott lesznek a nagydöntőben, s céljuk nem lehet más, mint a címvédés. Utóbbira amúgy 2013 óta nem akadt példa, akkor a Miami tudott duplázni – Jamesszel a soraiban…
Az idén ez nehezebb feladatnak tűnik majd számára, a Warriors mellett ugyanis nemcsak az elképesztő playoff-statisztika szól, meggyőzőbb érvnek tűnik a sikerük mellett Kevin Durant. Aki éppen azért hagyta el a nyáron az Oklahomát, amiért anno James a Clevelandet: bajnok akar lenni, s ez az előző gárdával lehetetlennek tűnt. A Golden State így egy, a karrierje során meccsenként 27 pont fölött átlagoló kétszeres olimpiai bajnokkal lett erősebb, cseppet sem mellékesen egy olyan játékossal, akinél jelenleg vélhetően senki sem szeretne jobban bajnoki aranygyűrűt.
Ha Durant álma valóra válik, a Warriors története ötödik bajnoki címének örülhet a kilencedik fináléja után, s ezzel utoléri a főcsoport-döntőben kiütött San Antoniót. Igaz, az elsőt még a BBA-ban szerezte az ősidőkben, ám 1956-ben és 1975-ben már NBA-nek hívták a sorozatot. A négy bajnoki címből az első kettőt Philadelphia Warriorsként nyerte a csapat – mely aztán San Franciscóba költözve ’64-ben és ’67-ben is elbukott egy-egy finálét -, a harmadik és a negyedik titulust viszont már Golden State-ként érte el. A Cleveland története messze nem ennyire fényes, csak az említett három – köztük két elbukott – döntőt jegyzik benne. Viszont ő a címvédő.
És nála játszik - a Boston elleni keleti döntőben a legenda, Michael Jordan rájátszás-pontrekordját megdöntő – LeBron James…
Az első négy meccs időpontja
Warriors-Cavaliers: június 2. 03:00
Warriors-Cavaliers: június 5. 02:00
Cavaliers-Warriors: június 8. 03:00
Cavaliers-Warriors: június 10. 03:00
A párharc négy győzelemig tart, a meccseket a Sport Tv élőben közvetíti.