Soros;maffiaállam;

2017-06-03 07:04:00

Soros György nem szorul a védelemre, de a nyitott társadalom igen

A Fidesz szókészletébe bekerül majd Soros Györggyel kapcsolatban, hogy maffiózó, maffiaszervezetei vannak – nyilatkozta lapunknak egy szakértő, miután Orbán Viktor hadüzenetnek minősítette Soros csütörtöki publicisztikáját.

Ceglédi Zoltán szerint a milliárdos csak nyíltan beszélt

Soros György nem üzent hadat, hanem az eddig csak közvetett módon, jellemzően a fideszes féligazságok és teljes hazugságok tömegéből, fals módon megismerhető álláspontját tette világossá – jelentette ki lapunknak Ceglédi Zoltán, miután a miniszterelnök tegnap a Kossuth Rádióban hadüzenetnek minősítette a Soros György által Brüsszelben elmondottakat. Soros nagyon ritkán nyilvánít személyesen véleményt, nem „építi” saját magát, az alapítványi, segítő-jogvédő célokat tartja fontosnak, nem a politikai részvételt.

Juncker a német javaslatról

Visszautasította Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke Angela Merkel német kancellár javaslatát, amely a jövőben a demokratikus normák, az emberi jogok és a jogállamiság elveinek tiszteletben tartásához kötötte volna az uniós támogatásokat - írta a Financial Times.

„Fontos észlelni, hogy míg Orbán Viktor személyekkel (Soros György és egyes, sőt, lassan minden EU-s politikus) és intézményekkel harcol, addig Soros jelenségekkel, mint a szegénység, a kirekesztés, elmaradottság” - hangsúlyozta a politikai elemző. Arra a kérdésünkre, hogy belpolitikailag milyen jelentősége lesz Soros publicisztikájának és brüsszeli megszólalásának, Ceglédi azt mondta: a kormánypárti oldal szokás szerint elferdítve-meghamisítva tálalja Soros György szándékait, és beépítik az alapvetően gyűlöletre alapozott, mind markánsabban szélsőjobboldali és egyre közvetlenebb módon antiszemita elemeket használó kampányaikba.

A politikai elemző szavait igazolja a tegnapi Magyar Idők cikke is, a kormánylap azt írta: a Soros-hálózat tagjai ősztől új stratégiához folyamodnak a kormánybuktatás reményében. Ennek legfontosabb eleme különböző állami intézmények, ingatlanok, épületek elfoglalása lesz, céljuk pedig a zavarkeltés, az ország destabilizálása.

Az ellenzék részéről Ceglédi szerint lehetséges és kívánatos következmény lehet, hogy Soroshoz hasonlóan távlati célokkal, stratégiai ügyekkel jelentkeznek – Soros György nem szorul a védelmükre, de a nyitott társadalom nagyon is. „Ha pedig a kormánykritika mellett pozitív ügyekkel, gondolatokkal is jelentkeznének a választásokig hátralévő, szűk egy évben, akkor ugyanazt a munkát kell elvégezniük a szerintük ideális és elérni kívánt Magyarország kereteinek megrajzolásával és bemutatásával, miként Soros György felépítette és képviseli a nyitott társadalom ügyét.”

A magyar származású amerikai üzletember csütörtöki, brüsszeli beszédében maffiaállamnak nevezte Magyarországot. Orbán erre úgy reagált: az egyetlen maffiaszerűen működő hálózat Magyarországon Soros Györgyé.

Hatás-felmérés

Nagyjából a társadalom 40 százaléka osztja a kormányzati álláspontot arról, hogy Soros Györgynek érdemi befolyása van a magyar politikára, ezért indokolt fellépni ellene. A Fidesz-szavazók 70 százaléka így vélekedik – derül ki abból a felmérésből, amelyet a Republikon Intézet készített a 24.hu megbízásából. A teljes népesség 23 százaléka gondolja úgy, hogy Soros nem avatkozik a magyar politikába, ezért az ellene való fellépés csak kommunikációs trükk a Fidesz részéről. Ezzel a kormánypárti szavazóknak mindössze 9 százaléka ért egyet.

A Fidesz hamar rájött, hogy árt nekik ha a rendszerüket maffiaállamként írják le. Ezt bizonyítja egy tavalyi kutatás is, amelyből kiderült: a nagyközönség jelentős része a maffiaállamot használja a rendszer leírására. Egyébként ezt már Soros is említette korábbi interjúiban. Egy ügyre rálátó szakértő lapunknak azt mondta: amikor 2013-ban megjelent az Élet és Irodalomban Magyar Bálint interjúja, - aki először nevezte így Orbán rendszerét -, a kormánypárt 3 nap múlva „maffiabaloldalazni” kezdett. Miután az ellenzéki pártok nem vették át a terminológiát, a kormánypárt leállt ezzel. Érdekesség, hogy a volt oktatási minisztert egyetlen egyszer sem perelték be az állításaiért.

A szakértő szerint a Fidesz szókészletébe bekerül majd Sorossal kapcsolatban, hogy maffiózó, maffiaszervezetei vannak. „Hatalmas előny lett volna, ha az ellenzék már 2013-tól használja ezt a kifejezést, hiszen tisztázni kellett volna a jobboldali szavazóknak, hogy a maffiaállam kifejezés nem a jobboldaliságában támadja a kormányt” - hangsúlyozta, hozzátéve: a mostani ellenzéki propaganda arról szól, hogy a kormányellenességet összeköti a komplett identitásváltással. Ez a lapunknak nyilatkozó szakértő szerint nem fog megtörténni, hiszen „ha a plébános lopja a perselypénzt, a hívek még nem fognak kitérni a hitükből”.

Mit ér a súlyos milliárdokba kerülő, hosszú hónapok óta tartó Soros-ellenes kampány a "Soros-egyetem" bezárása nélkül? - kérdeztük a szakértőt. Szerinte a kabinet elszámította magát, és az Alkotmánybíróságot használja „menekülésre”. „Ők majd kimondják, hogy a törvénnyel minden rendben, de nem volt elég idő a felkészülésre. Így a kabinet a választásokig kitolja a hisztériát, utána döntik el, hogy ejtik-e, vagy sem.”