Az államtitkár telefonon nyilatkozva arra reagált, hogy az Európa Tanács (ET) alkotmányjogi szakértőkből álló testülete pénteken tette közzé előzetes véleményét a törvénymódosításról. A testület szerint a külföldi finanszírozású nem kormányzati szervezeteket érintő magyar szabályozás jogszerű célokat tűz ki ugyan, de túlzott kötelezettségeket és aránytalan szankciókat helyez kilátásba.
A Velencei Bizottság szakértői előzetes véleményükben elismerték, hogy a külföldi támogatással Magyarországon működő civil szervezetek átláthatóságáról szóló törvénytervezet jogszerű célokat tűz ki, és a pénzmosás, valamint a terrorizmus finanszírozása elleni küzdelmet hivatott előmozdítani.
Völner Pál azt mondta, hogy a Velencei Bizottság előzetes véleményében találhatók szakmai és politikai alapon hozott észrevételek. Például a magyar kormány nyitottan áll ahhoz a felvetéshez, miszerint ne három év legyen a szervezetek deregisztrációs ideje, hanem ennél rövidebb időkeret álljon rendelkezésre. Módosítani lehet a négylépcsős szankciórendszeren is - tette hozzá.
Az államtitkár felhívta a figyelmet, a bizottság elismerte: több országban létezik ilyen vagy hasonló szabályozás, és a magyar törvény nem olyan, mint a sokszor kritizált orosz rendelet.
Ugyanakkor nem tudjuk figyelembe venni azokat a politikai felvetéseket, amelyek szerint megbélyegző, vagy stigmatizáló lenne a törvénytervezet - mondta az államtitkár.