,,Nekünk nem adatott meg, hogy családban nevelkedjünk, de kaptunk egy lehetőséget, hogy élhessünk. Kérem, ne vegye ezt el a Gyermekváros mostani lakóitól sem" - olvasható abban a levélben, amit a Fóti Károlyi István Gyermekközpont (közismertebb nevén a fóti Gyermekváros) egykori lakója írt Mészáros Lőrincnek, Felcsút polgármesterének, Orbán Viktor kebelbarátjának. Borus Julianna néhány hónaposan került állami gondozásba, 22 éves koráig élt a Gyermekvárosban.
Megírtuk: az intézményt fel akarja számolni a kormány, a jelenleg ott élő, mintegy nyolcvan állami gondozott gyereket más intézetekbe költöztetnék, az otthon egykori, ma már nyugdíjas dolgozóit - körülbelül hetvenen vannak, akik szerződésük szerint életük végéig szolgálati lakásaikban lakhatnának - ugyancsak kiebrudalnák.
Borus Julcsi azért fordult Mészároshoz, mert a hírek szerint a milliárdos gázszerelő az, aki szemet vetett a Gyermekvárosnak otthont adó fóti Károlyi-kastélyra. A kastélyban nem folyik gyermekvédelmi tevékenység, az állami gondozottak 8-10 fős csoportokban, a hatvan hektáros kastélypark területén, állami és uniós támogatásokból épült lakásotthonokban élnek, a kormány szerint mégis szükség van a "tömegszerű intézmény" kitagolására. A kormány "kastélyhoz illő funkciókat" adna az épületnek és a parknak, a felújítások jövő nyáron kezdődnek. Noha Mészáros érintettségét eddig senki nem ismerte el (hogyan is ismerhették volna), a helyiek közül többen is látták a vállalkozót a területen.
Julcsi szerint megoldható lenne, hogy a hatalmas területen a kormányzati tervek is megvalósulhassanak és az állami gondozottak, volt dolgozók is ott maradjanak. Ennek megvalósítási lehetőségeit részletesen ecseteli a felcsúti polgármesternek. "Bőven lenne hely Önöknek és a gyerekeknek is" - írta, abban bízva, Mészáros megfontolja az ajánlatát. Julcsi lapunknak elmondta: volt nevelőik, akik még a szolgálati lakásokban élnek, már idősek, sokan betegek is, megviselné őket a költöztetés.
"Bíztam ebben a kormányban, azt hittem, hogy majd megsegítik a rászorulókat. Hívő, templomba járó ember vagyok. Úgy érzem, rajtunk már csak a Jóisten segíthet" - erről az egyik érintett, Kati néni beszélt a Párbeszéd Magyarországért társelnökének, Szabó Tímeának. Kati néni 1983-ban kezdett dolgozni a Gyermekvárosban, mint mondta, nagyon fáj neki, hogy amit építettek, most ledózerolnák, "csak mert valakinek megtetszett a kastély". Lakásaikra egyébként kell bérleti díjat fizetniük, a felújításokat maguk állják, az elmúlt évtizedekben sokan minden spórolt pénzüket is ráköltötték otthonaikra, most mégis elvennék tőlük. Eddig semmilyen tájékoztatást nem kaptak, nem tudják, hová mehetnének. Mindössze egyetlen levél érkezett: arról kellene nyilatkozniuk, beleegyeznek, hogy a továbbiakban a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. rendelkezik az épületek felett.
Szerettük volna megtudni, a kormány tervezi-e, hogy ha a költözés elkerülhetetlen, cserelakást biztosít számukra. Az Emberi Erőforrások Minisztériumának szociális államtitkársága mindössze annyit közölt, a bérleti jogviszonyok felülvizsgálata folyamatban van, illetve az "egyedi helyzeteket figyelembe véve, méltányosan" járnak majd el a bérlők ügyében.
Érdeklődtünk az állami gondozott gyerekek sorsáról is. Bár korábban úgy tájékoztattak minket, hogy a különleges szükségletű gyerekeket Hatvanba (másokat Zalaegerszegre, Kalocsára) költöztetik, most azt a tájékoztatást kaptuk, hogy esetükben a további ellátás helyszíne még nincs meghatározva. Emögött az állhat, hogy a hatvani intézmény már így is túlzsúfolt. Új információ, hogy azok a különleges ellátást igénylő gyerekek, akiknek ellátása, fejlesztése valamilyen budapesti intézményhez kötődik, a jelenlegi tervek szerint fővárosi, vagy főváros környéki intézményben lesznek elhelyezve.
Részleteket sem a nyugdíjas lakókkal, sem a gyerekekkel kapcsolatban nem árultak el. Jó okunk van feltételezni, hogy részletek egyelőre nem is léteznek.