A Századvég Alapítvány „Új Amerika születik?” című konferenciájának nyitóelőadásában a külügyi tárca vezetője hangsúlyozta, hogy az új világrend – amely egy korábbi, „természetellenes állapotnak” vetett véget – létrehozásában az Egyesült Államok mellett Kína, s az utóbbi időben Orbán Viktor kormányfő által is méltatott „újfajta globalizáció” az iránymutató.
„A globalizáció új, Kínából kiinduló formája, amelynek neve »Egy övezet, egy út«, valamint az amerikai elnök politikai krédója együttesen a nemzetközi viszonyoknak teljesen új rendszerét hozzák létre (...) Az új rendszer kulcsmondata: minden nemzetnek joga van ahhoz, hogy saját magát tegye az első helyre” – értelmezte sajátosan Szijjártó a két nemzet egyébként igen különböző globalizációs vízióját.
A külügyminiszter egyébként nem különösebben fényezte az – egyes források szerint közel sem olyan jó – amerikai-magyar kapcsolatokat, inkább azt elemezte, hogy Magyarország hol tud „hasznot húzni a változásokból”. Az egyik ilyen aspektus az egypólusú világrend megdőlése, hiszen, mint azt a külügy első embere szemléltette: a baseball sapkák esetében sem igaz, hogy egy méret jó mindenkire. Szijjártó szerint az is üdvözlendő, hogy a globális biztonság megteremtésére irányuló törekvéseket új alapokra helyezték, így a NATO-nak is a terrorizmus elleni küzdelemre kell koncentrálnia, ezért Magyarország egyetért azzal, hogy legalább a GDP 2 százalékát érje el a tagországok védelmi kiadása. A külügyminiszter hozzátette, az új viszonyrendszerben - "amely régi dogmákat döntött meg" - az is kimondatott, hogy "nem tartozik az alapvető emberi jogok közé" az illegális bevándorlás.
Szijjártó egyébként többször is szenvedélyesen védelmébe vette az amerikai elnököt, s olyan meglepő információkat is megosztott, miszerint "Trump nem lottón nyerte az elnökségét”. A külügyminiszter szerint az amerikai elnök nyílt választási kampányban aratott győzelmet, s "nem titkolt semmit", ami igen merész kijelentés, tekintve, hogy a jelenleg is folyó, orosz befolyást feltáró vizsgálatba Trump akár bele is bukhat. Az amerikai elnökre nehezedő nyomás Szijjártó szerint példa nélküli, de a külügyminiszter mindenkit megnyugtatott, hogy a budapesti kormánynak Magyarország az első: "Hungary first" – ezzel a végszóval adta át a szót Connie Macknek, aki a magyar kormány megbízásából lobbizik az Egyesült Államokban a magyar érdekekért.
Szijjártó Péter és Connie Mack a Századvég konferenciáján
Az egykori floridai republikánus kongresszusi képviselő hosszasan ecsetelte, hogy a tavalyi elnökválasztás kimenetele az Obama-adminisztráció intézkedései nyomán született frusztráció eredménye. Connie Mack egykedvűen sorolta Trump érdemeit, akit egy éve még többek között gyávának és bolondnak nevezett. Nem is ment könnyen a méltatása, beszédében egyszer Obama nevét mondta be Trump helyett. Mack a magyar kormányra nem sok szót pazarolt, mintegy a saját munkáját dicsérve elmondta, hogy jók a magyar-amerikai kapcsolatok, s jó, hogy vannak olyan országok, amelyek "kedvezően reagálnak a változásokra". Hozzátette ugyanakkor, hogy az amerikai diplomáciának nem feladata megmondani Magyarországnak, mit tegyen. Búcsúzóul a lobbista megosztotta vízióját a közönséggel: "újabb és újabb Trumpokat fognak megválasztani". Az elmúlt hetek, hónapok európai fejleményei azonban épp ennek ellenkezőjét támasztják alá.