Azóta töltődött magától az árok, és mi is dolgoztunk rajta, tehát van egy kis előrehaladás, de a probléma még mindig fennáll – mondta Káldi László polgármester. – A megszüntetéséhez nem tudunk segítséget kérni. Úgy gondolom, ha a keletkezése idején nem volt erre támogatás, akkor nem hiszem, hogy most lenne.
Az elmúlt évek hatalmas hasadékai Külső-Somogy szántóföldjein nyíltak meg. Pamukon egyetlen kis bakhátból indult ki. Valamikor a területet gyümölcsösnek használták, de kivágták a fákat. Talajműveléssel, szántással megmozgatták a vékony humuszréteget, s később egy traktorral végig mentek rajta, a csapásában pedig összegyűlt a víz, abból vízmosás keletkezett. Előbb csak egy kis lyuk volt, melyből akkora kanyon lett, hogy emeletes házakat is elnyelne. Tizenöt méter széles és ugyanilyen mély, a lezuhanó kisebb akácfák eltűnnek benne. Tavaly óta változatlan a helyzet, hamarosan azonban bejárást tartanak a katasztrófavédőkkel közösen, ezután döntenek a további lépésekről.
Ijesztő méreteket öltött a talajerózió a megyében, ezt láttam végigjárva a vidéket – mondta Tóth István, kaposvári növényvédelmi szakmérnök, a növényorvosi kamara elnökségi tagja. – Már nemcsak a tabi dombvidékre, vagy a Koppány-völgyére jellemző, hanem már az enyhén lankás térségekre is. A laza, speciális talajszerkezet miatt Külső-Somogyot érinti a probléma, a Balaton déli vízgyűjtő területének kétharmadára, mintegy százezer hektárra terjed ki. A nagyon durva talajelmozdulások, löszfalbeszakadások jelen vannak, de az utóbbi két évben azért nem jártak látványos eredménnyel, mert a tavalyi év is szárazságba hajló volt, az idén pedig kifejezetten aggasztó az aszály. Ennek ellenére nagyon fontos a talajerózió elleni küzdelem. A veszélyeztetett területre sűrű térállású növényeket kell ültetni, hogy megfogják a talajt, kalászosokat, repcét, pillangósokat. Andocs és Kapoly közelében járva szembetűnő, hogy eltűntek a mezővédő erdősávok, a táblák méretei viszont nőnek. Újra kell zöldíteni, melyre támogatást is kaphatnak a gazdák, hogy a növények megfogják a talajt, és ne kínáljuk fel a zuhatagnak, hogy árkokat vájjon.