A Velencei Bizottság szakértői úgy vélekedtek, a civil szervezeteket érintő, a hét elején elfogadott magyar törvény csak részben felel meg a bizottság korábban megfogalmazott, előzetes véleményében rögzített fő ajánlásoknak.
A szakértők elismerték, hogy a civil társadalmi szervezetek átláthatóságának biztosítása, a jogosulatlan külpolitikai befolyás, a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozásának megakadályozása érdekében hozott szabályozás elvben jogszerű. Ugyanakkor hangsúlyozták, a törvényes cél nem használható fel arra, hogy nem kormányzati szervezeteket bélyegezzenek meg, vagy korlátozzák tevékenységüket. Ezt a hatást a szabályozás átláthatóságra irányuló jogszerű cél nem igazolhatja - húzták alá.
Elismerték továbbá a szakértők annak a rendelkezésnek a visszavonását is, amely a feloszlatást, mint automatikus szankciót helyezte kilátásba a törvény által előírt kötelezettségek megszegése miatt. Utaltak ugyanakkor arra, hogy a törvény számos kivételt tesz, a sporttal foglalkozó és a vallási egyesületek mellett nem vonatkozik a nemzeti kisebbségi szervezetekre sem, ez pedig - mint vélekedtek - megkérdőjelezi a törvénnyel kapcsolatos magyar álláspont hitelességét.
Aláhúzták továbbá: az, hogy fennmaradt az a kötelezettség, amely szerint a szervezeteknek valamennyi sajtótermékükön fel kell tüntetniük a külföldi finanszírozásukra vonatkozó adatokat aránytalan és felesleges egy demokratikus társadalomban. A bizottság emellett sajnálatát fejezte ki, hogy a törvény végleges elfogadását megelőzően nem tartottak nyilvános konzultációt az érintettek bevonásával.
Ezen okok miatt a Velencei Bizottság megállapította, hogy az elfogadott módosítások nem elegendőek ahhoz, hogy enyhítsék azokat az aggályokat, amelyek szerint a törvény aránytalan és szükségtelen beavatkozást jelent a szólásszabadsághoz, továbbá az egyesüléshez és a magánélethez való jog érvényesülésébe. Közölték: a pénteken közzétett felülvizsgált vélemény végleges változata június 19-én, hétfőn lesz elérhető.
A Velencei Bizottság továbbá arról tájékoztatott: még júniusban Budapestre érkezik a testület küldöttsége, hogy a Közép-Európai Egyetem képviselőivel, nem kormányzati szervezetekkel és kormányzati tisztviselőkkel folytasson egyeztetéseket és ennek alapján véleményt készítsen a magyarországi felsőoktatási intézményeket érintő törvényről.