Hoppál Péter;könyvpiac;

2017-06-21 07:47:00

Hoppál Péter lesz a könyves válság gazdája

127 milliárd forintot szánnak kultúrára 2018-ban, mondta Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár, aki vállalta a könyvszakma és a kormány közötti közvetítést.

– Találkoztam Kocsis András Sándorral, az MKKE elnökével. Hat pontban foglalták össze megoldási javaslataikat a könyvszakma válságával kapcsolatban a kormány számára. Ennek eddig nem volt gazdája, ezért vállaltam, hogy lesz egy-két olyan pont, amelyeket megpróbálunk a kormányzati rendszerben érvényesíteni. Az állam segít ebben az ügyben, miközben nem lenne feladata, a könyvkiadás alapvetően piaci kérdés – mondta lapunknak Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár. A Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülésének levelére, amellyel az Alexandra bedőlése utáni helyzetet szeretnék rendezni, hetekig nem válaszolt a kormány. Múlt héten azonban Tállai András adóügyi államtitkártól három kérdésben - a könyvszakmára kiterjesztendő társasági adókedvezmény, a pedagógusoknak javasolt évi 100 ezer forintos könyvutalvány és az iparűzési adó rendezése - elutasítást kaptak. Kocsis András Sándor lapunknak azt nyilatkozta, hogy erre a levélre válaszlépéssel készülnek, a Hoppállal való találkozóval azonban elégedett volt.

Hoppál Péter a keddi sajtóreggelin a 2018-as kulturális költségvetésről elmondta: jövőre 127 milliárd forint lesz a kultúrára szánt fejezeti előirányzat, ez 40 milliárddal több, mint idén. A legtöbbet a Liget Projektre költenek majd, a 200 milliárdos összköltségből jövőre 39,9 milliárd jut. Megjegyezte, hogy vannak projektek, amelyek kivitelezői többletköltséget jeleztek. A kormány 30 százalékos emelésig hajlandó elmenni, a többletigényt igazságügyi szakértő vizsgálja. Hozzátette, a Magyar Zene Háza esetében valószínűleg sikerül a többletigényt 30 százalék alatt tartani, így nem mondanak le a projektről. Szerinte a többletköltségek oka az is, hogy az építőipar költségei megnőttek az utóbbi években, a beruházásokat pedig korábban árazták be. Fő hírnek nevezte, hogy a kistelepülések kulturális normatíváját az eddigi 1,2 millió forintról 1,8 millió forintra emelik, ami kétezer települést érint.

Elmondta, hogy egy év csúszással beindulhat a Magyar Állami Operaház műhelyeit és raktárait befogadó Eiffel Bázis építése és az Iparművészeti Múzeum felújítása. A Modern Városok Programban 2018-ban 11,5 milliárddal többet fordítanak színházfejlesztésre Debrecenben, Kaposváron és Veszprémben. Az Országos Széchényi Könyvtár informatikai fejlesztésére pedig a korábban tervezetthez képest 8 milliárddal többet kapott az Emberi Erőforrások Minisztériuma. Hoppál Péter beszélt a kulturális közfoglalkoztatásról is: a kormány célja, hogy a hétezer dolgozó egyötöde jövő februártól rendes foglalkoztatásba kerüljön át. A program februárban megszűnik.