versenyképesség;gyengeség;

Az import is kell a fejlődéshez

Magyarország az intézmények és az üzleti felkészültség terén egyre jelentősebb lemaradásban van a világtól. A gazdasági világválság kezdetekor 2007-2008-ban, még a 47. helyen foglaltuk el a Világgazdasági Fórum, mintegy 140 országot felölelő rangsorában, mára azonban - némi ingadozással - leküzdöttük magunkat a lista utolsó 20 százalékába - erről beszélt nyitó előadásában Chikán Attila csütörtökön, a Magyar Menedzsment Intézet megalakulásának 25. évfordulója alkalmából tartott rendezvényen.

Inotai András figyelmeztetett: ideje elgondolkodni azon, miképpen lehet önfinanszírozó hazánk 2020 után

A Budapesti Corvinus Egyetem professzora hozzáfűzte: a hanyatlás nem kizárólag a jelenlegi gazdaságpolitikának köszönhető, hiszen a teljesítménycsökkenést egy kormányokon átívelő folyamatként tartják számon. Ehhez kapcsolódott Inotai András is, aki nem mulasztotta el megemlíteni, hogy éppen tegnap volt 15 esztendeje annak, hogy Medgyessy Péter akkori miniszterelnök és a csütörtöki rendezvényen is részt vevő Kovács László külügyminiszter aláírta az Európai Unióhoz való csatlakozás jegyzőkönyvét.

A kutatóprofesszor megemlítette: ma már Magyarország GDP-jének 80 százalékát az export adja, amelynek 77 százalékát az uniós export teszi ki. Fontos látni azonban, hogy eközben az importra nem igazán fordítunk sokat, azt még az Európai Unió segítségével sem tudjuk az exporthoz hasonló szintre emelni. Így azonban a versenyképességet igencsak nehéz lesz fenntartani a jövőben. Ugyanakkor kiemelt fontosságú, hogy hazánk a külföldön dolgozó magyarok hazautalásai révén évi mintegy 3,5-4 milliárd eurót érkezik Magyarországra, hozzávetőleg akkora összeg, mint az uniós támogatásoké. A szakember figyelmeztetett: a 2020 után átalakuló uniós támogatási rendszer kapcsán érdemes elgondolkodni azon, hogy hazánk miképpen lehet önfinanszírozó.