Nadzsibullah Ahmadzaj, a független választási bizottság elnöke tegnapi sajtóértekezletén közölte, a voksolás sikere nagyban függ majd attól, hogy megfelelő anyagi források állnak-e rendelkezésre a voksolás megszervezésére, s sikerül-e megteremteni ahhoz a szükséges feltételeket. A kabuli kormány és a különféle biztonsági szervezetek felelőssége, hogy biztosítsák a voksolás feltételeit.
Legutóbb a 2014-es elnökválasztás heves viták közepette zajlott, az ellenfelek kölcsönösen csalással vádolták egymást, emellett komoly gondok voltak a választói regisztrációval, s a biztonsági feltételek sem voltak kielégítőek. A két fő vetélytárs, Asraf Gáni és Abdullah Abdullah közül végül Gáni lett az államfő, akinek nagy nehézségek mellett sikerült csupán megalakítani a nemzeti egységkormányt. A jelenlegi parlament mandátuma 2015 júniusában lejárt, ám mivel nem tudták a választás megfelelő feltételeit garantálni, ezért inkább meghosszabbították a törvényhozás hivatali idejét.
A biztonsági helyzet azonban azóta sem javult, sőt egyre törékenyebb, a tálibok immár nem csak távoli tartományokban, hanem a fővárosban is bármikor lecsaphatnak. Tegnap éppen Helmand tartomány fővárosában, Laskar Gahban egy bank előtt robbant egy autóba rejtett pokolgép: legalább 30 ember életét veszítette, több mint hatvanan pedig megsérültek. A Pakisztánnal határos tartomány a világ egyik legnagyobb ópiumtermelő körzete, a tálibok a drogtermelés jövedelméből finanszírozzák tevékenységüket – emlékeztetett jelentésében a CNN hírtelevízió.