Balaton-felvidék;szőlők;luxusházak;

Ami papíron gazdasági épület, az valójában nyaraló, ami feszített víztükrű tűzivíztározó, az meg medence. FOTÓ: H. SZABÓ SÁNDOR

- Építési láz ritkítja a szőlőket

Építési tilalmat vezetnének be Balaton-felvidéki borászok, mert egyre több értékes északi parti szőlőbirtok válik úszómedencés luxusházak áldozatává.

Építési tilalom elrendelését szorgalmazza a Balaton-felvidéki szőlőterületekre három térségi szervezet, a vendéglátósokból és borászokból álló Balatoni Kör, a zömmel északi parti borászok alkotta Csopaki Kódex és a Rizling Generáció. Nem akarják ugyanis, hogy kacsalábon forgó paloták foglalják el a szőlőtőkék helyét a Balatonra lejtő birtokokon. Azért is tartanának aktuálisnak átmenetileg egy ilyen tilalmat, mert jelenleg is tart a Balaton-törvény felülvizsgálata; állami stratégia megalkotását várják a probléma végleges kezelésére.

„Az utolsó utáni pillanatban vagyunk, öt-tíz éven belül eltűnhet a balatoni szőlők akár nyolcvan százaléka. Az ültetvények elöregednek, a panorámás telkek tulajdonosai pedig egyre inkább abban érdekeltek, hogy földjeiket építési övezetté minősítsék át” – fogalmazta meg segélykiáltásukat a csopaki Jásdi István, akit hazai kollégái idén a Borászok Borászának választottak.

– Az északi part speciális, éppen a Balatonra lejtő, a Balatonról is látszó szőlőterületek a legértékesebb ingatlanok – mutatott körbe ottjártunkkor Jásdi István a csopaki hegytetőről. – Amióta a bankbetét semmit sem kamatozik, a menekülő tőke ingatlanberuházásokat kezdett finanszírozni. S egy ingatlanfejlesztő egészen más értéket tud adni egy beruházásnak, ha százhúsz lakást épít, mint az én egyszerű borteraszom. Alsóörstől Zánkáig ha végigmegyünk a Balaton-felvidéken, számos elhanyagolt szőlőterületet láthatunk, melyeken tíz éve nem járt ember. A vidék ültetvényeinek zöme harminc-negyven éves (akkortájt nem számított a minőség, hiszen a szőlő és a bor is szovjet exportra ment…), ideje volna megújítani, de több gazda is inkább feladta a tavalyi jég- és fagykárok után.

A Borászok Borásza szerint azért is vannak kevesen, akik új ültetvényeket telepítettek az elmúlt évtizedekben, mert nem éri meg. Az állam az uniós támogatások egy részének célzott elkülönítésével segíthetné a telepítési kedvet. – Mivel a jelenlegi jogszabályokat ki lehet játszani, más megoldást nem látunk: ha átmenetileg is, de azonnali tilalmat kéne elrendelni a szőlőterületek beépítésére, hogy az utolsó pillanatban, „rohamtempóban” se építhessenek be mindent. Egy dzsindzsás szőlőterület amúgy hárommillió forintot érne, de ha „kiokoskodunk” rá egy építési engedélyt, mindjárt a legrosszabb is 35 millió. Óriási az „árrés”. Márpedig ki lehet okoskodni az engedélyt, elég ehhez is végigmenni a Balaton északi partján. A borturizmus címszóval épített házak java részének köze sincsen a turizmushoz. Ami papíron gazdasági épület, az valójában nyaraló, ami feszített víztükrű tűzivíztározó, az meg úszómedence. A 80 százalékos betelepítést is lehet teljesíteni, egy év múlva már senki sem ellenőrzi, hogy még mindig megvan-e a szőlő.

Csopaki, palóznaki minta
Csopakon és a szomszédos Palóznakon az önkormányzat védetté nyilvánította a meglévő szőlőterületeket, elkezdték büntetni azokat, akik nem művelik a birtokaikat. Kis lépésekről van szó, de a Balaton-felvidéki borászok szerint ezek az előremutató erőfeszítések is veszélybe kerültek. Jásdi Istvántól tudjuk: a megbüntetett telektulajdonosok elszaladtak az illetékes kormányhivatalba, mely nekik adott igazat. – A tulajdonhoz való jog felülírta a művelési kötelezettséget. Németországban, vagy a Genfi-tó partján sem építenek nyaralókat a szőlőktől tarkálló hegyoldalakba, arrafelé ugyanis tudják: az egész település összes ingatlana veszítene az értékéből, ha azt beépítenék.

 A Matolcsy Ádám vezette Magyar Stratégiai Zrt. vette meg a korábbi New Wave Media és Origo Media portfólió egyesítéséből tavasszal létrejött New Wave Media Group Zrt.-t - közölte a New Wave Media Group Zrt.