gyermekváros;fóti gyermekotthont;

Így néz ki egy korszerűtlen tömegintézmény a kormány szerint FOTÓK: FÓTI ALAPÍTVÁNY 

A KÉPRE KATTINTVA GALÉRIA NYÍLIK!

- Spórolnának a fóti gyermekváros lakóin

Túl sokba kerül a gyerekek ellátása, ezért is időszerű bezárni a Fóti Károlyi István Gyermekközpontot a kormány szerint. Az intézmény területén élő nyugdíjas dolgozók sorsáról továbbra sem tudni sokat.

A Fóti Károlyi István Gyermekközpont nagy területe, az ingatlanon található számos infrastruktúra működtetése az egy ellátottra jutó fenntartási költséget igen magassá teszi, ezért az azonos, vagy jobb ellátási színvonal költséghatékony megvalósítása érdekében is indokolt az intézmény kiváltása - egyebek mellett ez áll abban a levélben, amit a Fóti Gyermekközpont Növendékeiért Alapítvány májusi nyílt levelére küldött válaszul a kormány. Noha a Czibere Károly szociális államtitkár által szignózott válaszból nem derül ki, pontosan mire gondolnak, a kabinet szerint a meg nem nevezett, költséges infrastruktúrák nem szolgálják a gyermekellátás célját, nem növelik az ellátás közvetlen minőségét. Kerestük ezzel kapcsolatban az Emberi Erőforrások Minisztériumát, egyelőre innen sem tudtuk meg, mire gondolhatott az államtitkár.

Czibere idén januárban jelentette be, hogy 2018 közepén kiürítik a fóti Károlyi-kastély területén működő gyermekközpontot - ismertebb nevén a gyermekvárost -, az intézmény befejezi a gyermekvédelmi szolgáltatást. E mögött az áll, hogy 2019-re meg akarnak szüntetni minden "korszerűtlen, tömegszerű intézményt". A Károlyi-kastélynak pedig "kastélyhoz illő funkciókat" adnának (Szabó Tímea, a Párbeszéd Magyarországért társelnöke a helyeiktől korábban úgy értesült, egy újabb, Mészáros Lőrinchez köthető ingatlan-beruházás állhat a háttérben). A gyermekvárosban gondozott gyerekeket kalocsai, hatvani, zalaegerszegi intézményekben helyeznék el. "Az ágazatirányítás célja, hogy valamennyi ellátott gyerek a számára megfelelő, színvonalas ellátáshoz jusson" - olvasható a kormány válaszában.

Mintha el sem olvasták volna az alapítvány nyílt levelét. Abban épp arra hívták fel a kormány figyelmét, hogy a gyermekközpontban jelenleg is minden feltétel adott a megfelelő, szakszerű ellátáshoz. Fontos tudni, hogy a Károlyi-kastély épületében nem élnek gyerekek, a területen már évekkel korábban, állami és uniós támogatással családias otthonok épültek, ahol a gondozottak 8-10 fős csoportokban, családként élik mindennapjaikat, jól felszerelt, modern környezetben. "Tömegszerűségről" továbbá azért sem beszélhetünk, mert az intézményben nem több száz ellátott tartózkodik, hanem mindössze 87. Ezzel szemben a fentebb említett otthonok, ahova a gyerekeket vinnék, egy ombudsmani jelentés szerint már most is túlzsúfoltak.

A fóti gyermekközpont egyébként három területen végez nevelő-gondozó munkát: a különleges gyermekotthonban a mozgáskorlátozott és tartósan beteg kiskorúakat látják el. Ide az ország minden tájáról érkeztek, érkeznek korábbi gondozási helyükön megfelelő ellátáshoz már nem jutó gyerekek. A speciális gyermekotthonban a 12. életévét - kivételes esetben 10. életévét - betöltött, súlyos pszichés tüneteket mutató kiskorúakat gondozzák. A hazájukból menekülő, kísérő nélkül érkező gyerekek ellátására pedig 2014-ben nyitottak meg egy gyermekotthont. Mindezért, és sok más miatt is, a hat évtizedes múltra visszatekintő intézmény továbbra is egyedülálló Magyarországon.

Továbbra sem tudni, mi lesz a nyugdíjasokkal
A bezárásra ítélt intézményben mintegy 70 nyugdíjas korú, egykor a gyermekvárosban dolgozó ember is él, sokan közülük olyan szerződéssel rendelkeznek, amely garantálja: életük végéig szolgálati lakásaikban élhetnek. A kormány ennek ellenére is kilakoltatná őket. Nemrég kaptak egy olyan nyilatkozatot, amelyben el kellene fogadniuk, hogy a gyermekközpont vagyonkezelői joga a Nemzeti Vagyonkezelő Zrt-hez kerül.
A legtöbben vonakodnak aláírni, mert sorsuk bizonytalan: a kormány mindössze annyit közölt, "méltányosan" járnak majd el az idősekkel. Szabó Tímea, a Párbeszéd Magyarországért (PM) társelnöke határozati javaslatot nyújtott be annak érdekében, hogy a kormány garantálja, hogy a volt dolgozók jelenlegi lakásaikban élhessék le életüket. A javaslatot azonban leghamarabb csak ősszel tárgyalhatja az Országgyűlés Népjóléti bizottsága.



Építési tilalmat vezetnének be Balaton-felvidéki borászok, mert egyre több értékes északi parti szőlőbirtok válik úszómedencés luxusházak áldozatává.