CNN;Donald Trump;

2017-07-04 07:32:00

Trump harcban a médiával

Donald Trump nem hagy fel médiaháborújával. CNN-ellenes videójával egyenesen a sajtóval szembeni erőszakra hívott fel.

Recep Tayyip Erdoganhoz hasonlította a The Washington Post az amerikai elnököt, aki újabb mélységekbe süllyedt vasárnap posztolt, a "hazug" CNN-nek címzett Twitter-üzenetével. Mint rámutattak, Erdogan, akárcsak Trump „a nemzet ellenségeinek” állítja be bírálóit. A lap emlékeztetett, hogy a török államfő a tavaly puccs után több mint száz újságírót zárt börtönbe vagy kényszerített emigrációba.

Meglehet, az amerikai elnök viccesnek találta, de a média nagyon is komolyan vette a CNN hírtelevíziót támadó üzenetet. A videofelvétel régóta ismert volt, Trump maga látható a 28 másodperces, 2007-ben készült felvételen, ahogy ököllel leterít egy embert, a World Wrestling Entertainment igazgatóját, Vince McMahont. A „milliárdosok csatájaként” emlegetett jelenetet átalakították, a földre került ember arca helyén CNN-logó látható. A CBS News úgy tudja, néhány nappal korábban a Reddit-re tette fel valaki a módosított videót, „Trump szembeszáll a hamis médiával” címmel, s ezt osztotta meg az elnök. Trump a New Jersey állambeli Bedminsterben, saját golfklubjában töltötte a hétvégét, nem válaszolt kérdésekre a nagy vihart kavart videóval kapcsolatosan.

A CNN válaszüzenetében hangsúlyozta: „Szomorú nap, amikor az Egyesült Államok elnöke erőszakra buzdít a médiával szemben.” Rámutattak, hogy néhány napja a helyettes fehér házi szóvivő, Sarah Huckabee Sanders nem mondott igazat, amikor kijelentette, hogy az elnök soha nem tett ilyesmit.

Már csak azért sem hagyhatták szó nélkül Trump Tweetjét, hiszen már volt példa erőszakos fellépésre. Tavaly Trump kampánysajtósa, Corey Lewandowski "hárított el" durván egy újságírónőt. Montana államban nemrég történt hasonló incidens, egy republikánus képviselőjelölt, Greg Gianforte földre lökte a brit The Guardian újságíróját, s a szemüvegét is összetörte. „Menjen innen a pokolba!” – kiabálta a jelölt, akit ennek ellenére megválasztottak.

A „Reporter's Committee for Freedom of the Press” nonprofit szervezet vezetője, Bruce Brown elítélte Trump videóját, amelyet úgy értékelt, hogy „az újságírók elleni fizikai erőszakkal fenyeget”. Trump üzenete „nem méltó az elnöki poszthoz” – hangsúlyozta Brown. Carl Bernstein, a Watergate-ügyet leleplező egyik újságíró szerint "Trump üzenete a sajtószabadság elleni támadás." Bernstein azt mondta, "az elnök nem akarja, hogy a sajtó a munkáját végezze, ölebeket akar".

A kormányzati megszólalók hétvégén igyekeztek csökkenteni az elnöki poszt jelentőségét. „Senki ne tekintse ezt fenyegetésnek. Az elnököt annyi támadás éri, hogy jogosan teszi, ha válaszol azokra” – mondta Tom Bossert, belbiztonsági ügyekben illetékes fehér házi tanácsadó az ABC tévécsatornának.

Trump előző támadásának visszhangja sem ült el. Célpontja az MSNBC reggeli műsorának két vezetője, Mika Brzezinski és Joe Scarborough volt. Az elnök kifogásolta a műsorban elhangzott bírálatokat, s durván nekiment a nemrégiben elhunyt Zbigniew Brzezinski lányának, kőostobának nevezte, s állítólagos arcfelvarrását is szóvá tette. A szexista támadás felháborodást keltett, demokrata és republikánus politikusok egyaránt elítélték. Trump korábban Carly Fiorina elnökaspiránst, és Megyn Kelly műsorvezetőt is elfogadhatatlan stílusban támadta. A közösségi médiát ugyanakkor felvirágoztatja Trump: a SocialFlow platform adatai szerint az elnök Twitter-bejegyzését több mint 40 millióan töltötték le.

Helyezzék vád alá Trumpot
Az Egyesült Államok számos városában tartottak tiltakozó megmozdulásokat a hétvégén, ahol Donald Trump alkotmányos vád alá helyezését követelték. New Yorkban, Los Angelesben, San Franciscóban, Austinban, New Orleans-ban, Seattle-ben, Philadelphiában, de számos kisebb településen is felvonultak.
Összesen 45 városban szerveztek Trump-ellenes meneteket a július 4-i nemzeti ünnep előtt. „Alkalmatlan, beteges, törvénysértő! Impeachmentet most!” „Helyezzék vád alá az önimádó elnököt!” „Trumpnak és Pence-nek mennie kell!” „Tegyük ismét büszkévé Amerikát!” és hasonló táblákkal vonultak fel a tiltakozók. Néhány helyen ellentüntetők is összegyűltek.