Békességes boldogságban a tavasz folyamán létrejött az ország legvagyonosabb alapítványa. Aki arra tippel, hogy ebben az Magyar Nemzeti Bank (MNB) Pallas Athéné alapítványai az érdekeltek az nem lő mellé. Azt már a tél közepén bejelentette a jegybank, hogy a létrehozott Pallas Athéné szervezetei közül kettő összeolvad, ám hogy ez meg is történt, s hogy a dokumentumokat a Fővárosi Törvényszéken már iktatták, arról nem beszéltek. Ezekből pedig kiderül, hogy a Pallas Athéné Domus Scientiae (PADS) és a Pallas Athéné Domus Concordiae összeolvasztásából felálló - jogutód - Pallas Athéné Domus Educationis (PADE) gigantikus alapítvánnyá válik. A Törvényszéken megismerhető átalakulás utáni vagyonmérleg szerint a PADE csaknem 103 milliárd forint fölött rendelkezik. Ebből 51,2 milliárdot a PADOC, 51,7 milliárdot pedig a PADS „hozott magával". A vagyon méretére jellemző, hogy ez a tétel a honi felsőoktatásra fordított éves – idei - támogatási összeg csaknem 40 százaléka, s a körülbelül hasonló részt visz el a Pallas Athéné alapítványok összes, mintegy 267 milliárd forintjából is. A papírokból az is kiderül, hogy a jogutód szervezetnek az alapító okiaratát egyébként március 31-én írták alá.
A PADE-t irányító kuratórium elnöke a Schaller Ernő lett, aki a Polgári Magyarország Alapítvány külügyi igazgatója, s aki a Pallas Ahténé Domus Animae (PADA) kuratóriumában is bent ül. Mint ahogy Réfy Imre is - korábban Matolcsy György feleségének polgármesteri kampányát szervezte Balatonakarattyán. Ő az egyik elnökhelyettesi posztot tölti be. A másik helyettes Magyarics Tamás, korábbi dublini nagykövet – ezt megelőzően a PADS kuratóriumában volt helye.
A kuratórium további tagjai között van az MKB-s Balog Ádám, Lentner Csaba a kéthavonta megjelenő Polgári Szemle társadalmi-gazdasági folyóirat főszerkesztője, Ailer Piroska, akit éppen tavaly decemberben vehette át a Pallas Athéné Egyetem rektori kinevezését Áder Jánostól. Az utolsó tag a grémiumban Csuhaj-Varju Imre, ő pedig a Széchenyi Tőkealap-kezelő Zrt. elnök-vezérigazgatója. Így vagy úgy, de mindannyian érintettek voltak a valamely másik Pallas Athéné Alapítványban.
Az összeolvadásról szóló dokumentumok szerint a PADE célja a korábban az MNB részéről rendre hangoztatottakhoz képest nem nagyon változik. Így azon ügyködnek, hogy a „közgazdasági, pénzügyi szakemberek, kiemelten bankszakmai szakemberek képzését, fejlesztését támogatását, elősegítsék"
A PADE kuratóriumi tagjainak illetményéről nem leltünk fel adatokat a dokumentumokban, de vélhetően nem lesz okuk panaszra. A jegybanki alapítványok tavalyi, friss beszámolóit végigböngészve ugyanis kiderül, hogy ha valami tuti emelkedett, akkor az a személyi jellegű ráfordítások voltak. Nem is kicsivel. A hat szervezet esetében ez a tétel a 2015. évi 1,24 milliárd forintról 1,6 milliárdra ugrott. Ezen belül a vezető tisztségviselők juttatásai – ugyancsak összesítve - 387 millióról 480 millióra híztak. Ez szinte pontosan 25 százalékos gyarapodás átlagban, ami a 0,4 százalékos inflációs mutatót figyelembe véve igencsak figyelemre méltó fejlődés.
Az alapítványok beszámolóiban rendre előkerül a tudományos munkák, tananyagok, szakmai ismeretek fejlesztése. Ehhez képest számolatlanul akadtunk olyan a sorok, amelyek arról tanúskodtak, hogy ezek a tételek apadtak. Ezek alapján kár lenne szemezgetni a tételek közül, egy azonban mégis említésre méltó. Az eddigi legnagyobb, mintegy 63 milliárdnyi vagyon felett rendelkező, Matolcsy György vezette Pallas Athéné Domus Animae (PADA), amely beszámolójában ugyancsak kiemeli, hogy a kor követelményeinek megfelelő közgazdasági oktatási színvonalat kíván létrehozni „a közgazdasági kultúra fejlesztésére/ tananyagfejlesztésére” 1 millió forintot szánt. Erre 2015-ben még 2,2 millió jutott.
Ellenben az ingatlanvagyonukat az alapítványok 2016 év végére jócskán gyarapították. A portfolió.hu minapi beszámolója szerint a hat szervezet és az általuk alapított gazdasági társaságok összességében 122,56 milliárd forintot Magyar Állampapírban, 22,06 milliárd forintot bankbetétben, 39,1 milliárd forintot vállalati kötvényekben, míg 83,95 milliárd forintot ingatlanban tart.