A becslések szerint hazánkban minimum 150-200 ezer embert érintő betegség már ma is komoly társadalmi problémát jelent. A demencia a gondolkodás, az érzelmek és a társas képességek hanyatlása, ami korlátozza a közösségi életet és a teljesítőképességet. Többnyire az agy igazolható betegségével jár együtt. Mindenekelőtt a rövid távú emlékezet, távolabbról azonban a hosszú távú memória, a nyelv és a mozgás is érintett, amely azonban csak a betegség előrehaladásával válik feltűnővé.
Magyarországon most egyedülálló mintaprojekt indul a demenciával élő emberek problémájának kezelésére Mosonmagyaróváron: a cél az, hogy egy olyan működőképes modell szülessen, amely más városba is adaptálható.
„Az ilyen környezet legfontosabb jellemzője talán az, hogy az emberek tudják: mi az a demencia és meg is értik azt" – mondja Tatai Tamás, a most induló projekt egyik kezdeményezője, aki édesanyja révén maga is érintett. Szerinte a megértésre, az érzékenységre van most leginkább szükség, hogy az országnak legyen szeme és füle a jelenségre, és annak hosszú távú következményeire is - olvasható a mai eseményről szóló közleményben.