Örökölte az ókor vagy ki tudja, mióta az emberiség az egyneműek szerelmét, de igazán és őszintén soha nem sikerült szembenézni vele. Olyan zökkenőmentesen, őszinte demokratikus tisztasággal, ahogyan a mai Németország cselekedte meg. A június végén parlamenti többséggel meghozott törvénnyel, amely jogilag elismerte az egyneműek házasságát, megrendülés nélkül, kulturáltan, a humanizmus szellemében. De ehhez olyan bátor és bölcs politikusra volt szükség, mint Angela Merkel kancellár - aki maga egyébként nem szavazta meg a törvényt.
A témáról a berlini Maxim Gorkij színházban vitát rendezett a Brigitte című női magazin, és meghívta erre a kancellárt is. Azért, mert személyesen ismeri a legközvetlenebbül érintetteket: Christine-t és Gundulát, a két igaz szívből szerelmes hölgyet, akik esztendők óta várták, hogy nyíltan vállalt vonzalmukat törvényes házassággal szentesíthessék, miként sok ezer hozzájuk hasonló női és férfi páros. Kiskamaszként fedezték föl, hogy a saját nemükhöz vonzódnak. De mert a társadalom nagy része idegenkedve tekintett rájuk, kényszerből férjhez mentek, gyereket is szültek, Christine kettőt, Gundula egyet, mégis egymásra leltek, az interneten. Idestova évtizede, hogy a Balti tenger partján élnek, az egyikük most 58 éves, a másik 52. Öt hányatott sorsú gyerek nevelését vállalták magukra, családi, szeretetteljes szellemben, példás édesanyaként. Azt kérték Merkeltől, jelenlétével tisztelje meg frigyük hatósági szentesítését. Amit meg is ígért a Brigitte magazin vitáján. Boldog végkifejlet.
Mégsem ez az igazán az érdekes, hanem a Bundestag parlamenti vitája. Mindössze negyven percig tartott, utána azonban a voksolásnál 393 volt az igen szavazatok száma és 226 a nemeké. A kereszténydemokrata CDU pártiak döntő többsége is habozás nélkül az egyetértés gombját nyomta meg, sőt a náluk sokkal radikálisabban konzervatív bajor CSU követői ugyancsak. Igaz, a döntést megelőző országos közvélemény kutatás szerint a faggatottak 83 százaléka egyetértett az SPD és a Zöldek kényszerítésére benyújtott indítvánnyal, 75 százalékuk pedig azzal is, hogy az egynemű házastársak gyerekeket fogadhassanak örökbe. Az egyik ellenzéki zöldpárti képviselőnő azt nyilatkozta Merkelről, hogy „hihetetlen ez az asszony. Amilyen művészettel alkalmazza a politikát, egyenesen zseniális”. Az elismerés annak szólt, hogy a kancellár alig három hónappal az őszi választások előtt nyújtotta be a törvényjavaslatot, becsületből, nehogy utóbb a szemére hányhassák, taktikázott. Hasonló törvény már a németek döntése előtt született néhány más európai államban is. De ilyen tisztességgel sehol sem szentesítették az egyneműek szerelmét. Több évszázados üldözés, büntetés, majd rideg elutasítás után.
Hitler még tízezreket deportált a homoszexualitásukért. Zömükben munkásokat, közembereket.