Amelyik ország nem tudja megvédeni a határát, az az ország nincsen - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök pénteken a Kossuth rádió 180 perc című műsorában. A kormányfő úgy fogalmazott: amelyik ország Brüsszelre vár, az megérdemli a sorsát. Orbán értelmes munkamegosztást szorgalmazott az Unión belül, értékelése szerint ugyanis az áradatot nem lehet Brüsszelből megállítani és jó migránspolitikát folytatni. "Nincs szükségünk közös európai menekültpolitikára és nincs szükségünk közös európai menekültügynökségre, abból csak káosz, baj és szenvedés lesz" - jelentette ki. Brüsszelben ugyanis "papírízű", nem működő javaslatokat dolgoznak ki, a leghumánusabb vezető szerepében tűnnek fel, miközben százával fulladnak a vízbe az emberek, nő a terrorveszély és az antiszemitizmus Európában.
Példaként beszélt arról, hogy Magyarország három hónapot várt az európai megoldásra a balkáni áradat idején, majd annak híján lezárta a határait, módosította a szükséges törvényeket, felépítette a kerítést, megállította az áradatot. "Ezt javaslom mindenkinek" - mondta. A visegrádi országok által az olasz kormányfőnek írt levéllel kapcsolatban úgy vélte: Olaszországnak két lehetősége van, vagy "bezárják a boltot", vagy elfogadják a segítséget. Szerinte az osztrákoknál és a németeknél "betelt a pohár", és ha lezárják a határt, a migránsok mind ott maradnak náluk. Az európai kultúra egyik legfontosabb bölcsőjeként hivatkozott Olaszországra, amely kulcsfontosságú a mediterrán térségben, ezért egy stabil és erős ország igényét fogalmazta meg. Orbán bírálta, hogy az Unió támogatja azokat az ngo-nak nevezett szervezeteket, amelyek szerinte együttműködnek az embercsempészekkel. "Az olasz sajtó tele van azokkal a bizonyítékokkal, hogy a Soros György által támogatott szervezetek hogyan működnek együtt annak érdekében, hogy Európából egy kevert népességű kontinenst hozzanak létre" - állította.
Az Unió a közös döntéshozatali mechanizmusból eredően, épp a tagállamok ellenállásába ütközve képtelen lépni - amit Orbán tehetetlenségként ró föl -, eközben azonban újabb menekülthullám gerjeszt indulatokat Európában, s úgy tűnik: a nyomás alatt Olaszország kezd besokallni. A minap az olasz kormány megakadályozta az uniós külügyminiszterek brüsszeli tanácsülésén az embercsempészet ellen indított, Sophia elnevezésű földközi-tengeri művelet mandátumának meghosszabbítását. A 2015-ben indított misszió hatálya július 27-én jár le, de egyes szakemberek szerint az Olaszország számára egy ideje már inkább nehézséget, mintsem segítséget jelent. 2017 első hat hónapjában mintegy 85 ezren értek partot Olaszországban, ötödével többen, mint a tavalyi év azonos időszakában. Az olasz kormány már korábban az EU értésre adta, hogy arra törekszik: a többi tagország humanitárius mentőhajói ne csak az olaszországi partokra szállítsák a Földközi-tengeren kimentett embereket.
„A korábban nyugodt és békés településeken egyszerűen az utcára nem lehetett kimenni, mert csordákban, (...) gruppokban, csoportokban vonultak az életerős fiatal férfiak.” - ezt mondta Juhász Tünde, Csongrád megyei kormánymegbízott Tusványoson még csütörtökön egy menekültügyi fórumon. Az Index tudósítása szerint Juhász beszélt arról is, hogy a jogilag jó előre kiképzett menekültek semmilyen trükktől nem riadnak vissza, a tranzitzónában például akár a gyermekbántalmazást is eljátsszák. Szerinte olykor szándékosan betegítik meg magukat: „Külön figyelni kell, hogy ne egye meg a romlott ételt, és adja elő, hogy élet és nem élet határán mozog.” Arról is kifejtette véleményét, vajon volt-e értelme annak, hogy csokoládét osztott a menekült gyerekeknek egy civil szervezet. Szerinte ez teljesen felesleges, mert a menekülteknél a családfő, „vagy nevezhetjük törzsfőnöknek”, úgy is elveszi és megeszi a csokoládét. A kormánymegbízott az államapparátus működéséről úgy vélekedett: „Ilyen gondoskodás, amit itt kap egy menekült, sehol nincs.”
Eközben az országban lévő menedékkérők áthelyezése - az Orbán által sokat vegzált egyszeri kvóta - továbbra is akadozik. Ennek az az oka, hogy Orbán és még néhány, a közös intézkedéseket elutasító uniós vezető egyszerűen megakadályozza az érdemi intézkedést. A magyar kormányfő által pénteken is vázolt összeesküvés-elméletet (miszerint Soros György évente egymillió menekültet akar Európába hozni) ugyanakkor nemcsak a tények sokasága, hanem már az Európai Bizottság és annak első alelnöke is kerek-perec cáfolta. Frans Timmermans a közvetkező nyilatkozatot juttatta el lapunkhoz: „Az állítás annyira nevetséges, hogy szinte kínos reagálni rá. De mivel egész Magyarországon elterjedt, az Európai Bizottságnak nincs más választása, mint a tények egyenes rögzítése. Brüsszel nem hajtja végre Soros úr vagy mások úgynevezett terveit.” Mint fogalmazott, az EU az elmúlt két évben éppen a határőrizet megerősítésén dolgozott, és azon, hogy és visszaküldjék azokat, akik nem jogosultak a menedékjogra. „Az illegális bevándorlás és az embercsempészet ördögi üzleti modelljének a megszüntetésén munkálkodunk, és kezeljük a migrációs nyomás kiváltó okait” – tette hozzá. Rögzítette: "Az Európai Unió Menekültügyi Ügynöksége nem része egy olyan tervnek, amely a tagállamok azon jogának megkurtítását célozza, hogy maguk döntsenek arról, kit engednek be. Minden egyes menedékjog iránti kérelemről a tagállamok határoznak."
Az ügynökség tényleges feladata a közös európai menekültügyi rendszer végrehajtásának elősegítése és működésének fejlesztése lesz, "minden egyes menedékjog iránti kérelemről való döntés továbbra is tagállami hatáskörben marad".