rendőrség;Balaton;fizetés;

"Az volt mindig az elv, hogy inkább legyünk kevesen, de jók, mintsem felhíguljon az állomány” FOTÓ: H. Szabó Sándor

- Életveszélyes hiány - Már vízirendőr sincs elég

A Dráva térségéből vezényeltek át vízirendőröket a Balatonhoz, mert részben az alacsony fizetés miatt nincs elég ember a tóparti őrsökön.

Hiába rendeltek átmeneti erősítést, még így is 8 százalékos szakemberhiány mutatkozik a Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság állományában az idegenforgalmi csúcsszezonban.

A mára kialakult helyzetről sokat elárul a kenesei vízirendészeti őrs esete. Eredetileg hat-nyolc fős volt az ottani állomány, ám korábban egyszerre hárman estek ki egy súlyos, halállal is járó közúti baleset miatt, melynek vétlen részese volt a kenesei őrs parancsnoka és két járőre. Onnantól nem volt tiszti beosztású őrsparancsnok, új embereket nem tudtak felvenni, ráadásul később tovább csökkent az állomány. Emiatt végül a balatonfüredi őrshöz csatolták a keneseit. Forrásaink úgy mondták: az elmúlt években többen hagyták el a balatoni vízirendészet állományát, mint ahány új embert fel tudtak venni.

– Egy idő után megunják a hajóvezetői fizetést, többre vágynak – magyarázta egy korábbi vízirendőr. – Akad, aki mosogatni ment Ausztriába, más tetováló szalont nyitott, van, aki a rendőrségen belül maradt, de más erőkhöz ment. Úgy tudjuk, hogy ma a vízirendőrök alapfizetése nettó 130-140 ezer forint, erre jönnek még a pótlékok, túlórapénzek.

A vízirendőr-állomány fogyása miatt korábban Kepli Lajos jobbikos országgyűlési képviselő írásbeli kérdéssel fordult Pintér Sándor belügyminiszterhez. A balatoni képviselő azt firtatta, hogy „miért menekülnek el a jól kiképzett, szakfeladatot ellátó vízirendőrök” és „veszélybe kerülhet-e a fürdőzők, hajózók biztonsága Közép-Európa legnagyobb taván a turistaszezonban?” Válaszában a miniszter úgy fogalmazott: „A Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányságon a rendszeresített státuszok száma 80, amelyből 2016. január 1-jén 64, míg 2017. július 1-jén 58 státusz volt betöltve.”

A vízirendőröket jóval nehezebb pótolni, mint a szárazföldön szolgálókat, hiszen a jelentkezők csak helyben kaphatnak speciális kiképzést, ráadásul „négy-öt év, mire hajóvezető lesz, mire önálló feladatokat is rá lehet bízni”. Megtudtuk azt is: a Somogy megyei főkapitány a nyárra barcsi, vagyis drávai vízirendőrökkel erősítette meg a balatoni állományt, amelynek még a vizes világbajnokság füredi helyszínén is megannyi pluszfeladata adódott. Úgy tudjuk, összesen 12 ember segít be a balatoniaknak a nyáron. „A Balaton vízirendőri csapatának a magja stabil, állandó, az volt mindig az elv, hogy inkább legyünk kevesen, de jók, mintsem felhíguljon az állomány” – utalt el egy sokat látott szakember arra, hogy a vízirendőrök a nehéz körülmények ellenére is igyekeznek helytállni.

A jelölőszervezet kérésének megfelelően Gaal Gergelynek adta ki a Rubovszky György halálával megüresedő országgyűlési mandátumot a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) kedden. A mandátum a határozat jogerőre emelkedését követően tölthető be.