A tusványosi "buliról" mindig sokáig lehet beszélni. Az idén hajánál fogva kirángattak egy tiltakozó lányt és hajánál fogva előhúzták a hekker-témát. Nagy gondban lehet a kormány, hogy még a propaganda tábor programjába is felvették a Nemzeti Kibervédelmi Intézet vezetőjének előadását arról, milyen kellemetlen támadásoknak lehetnek kitéve az állami szervek az internet világában. A Honvédelmi Minisztérium levelezése is „kapott” a hekkerektől egy kamu oldalt, aminek állítólag sokan bedőltek. Úgy tűnik, a magyar emberek szeretnek levelezni Simicskó hivatalával, az ő adataikra lehettek kíváncsiak a hekkerek, de az is lehet, hogy azok a levelek érdekelték őket, amelyekben az USA védelmi minisztere osztja meg gondolatait magyar kollégájával.
Innen nézve talán igaza is lehetne a magyar fő-kiberőrnek, hiszen maga is megerősítette: az ellenséges aktivitásra jó példa, hogy az amerikai elnökválasztások idején egy magyar kormányzati szerveren is észleltek gyanús tevékenységet. A szerverről adatokat küldtek Hollandiába és Németországba. Később pedig ezt össze is tudták kötni az amerikai elnökválasztás meghekkelése mögött álló orosz csoportokkal. A dolog szépséghibája: bizonyos hírek szerint azokban a hetekben szokatlanul gyakran forgolódott budapesti politikai körökben egy Trump-közeli választási szakértő, amire azonban az előadó nem tért ki.
Nem vagyok a téma szakértője, de joggal gondolhatom ebben az esetben is a magyar kormány álláspontjáról, hogy az orbáni világképben kétféle hekker létezik: a mi hekkerünk, aki a jó hekker, és az övék, a gonosz hekker. (Az ismert analógia alapján állítom ezt: az ő kommunistájuk jó kommunista, a másé bezzeg…)
Hogy szavamat ne felejtsem: azok a hekkerek, akikről például Pálffy Ilona, a választások tisztaságának fideszes őre beszélt, feltehetően rossz szándékúak lehettek. A XIV. kerületi időközi választás idején egy cseh szerveren generáltak hamis MSZP-s mailcímet, és arról adtak be egy kifogást az NVI-hez. Lelepleződtek, szoci bukta, bár tagadják, de ki más állhatott e csaláskísérlet mögött?
Nem tehetek róla, hogy viszonylag jó az emlékezetem. 2006-ban a választások előtt egy „jó hekker” kukucskált be a szocialisták kampányanyagait tervező reklámügynökség informatikai rendszerébe, és onnan 11 órán át töltött le mintegy 2912 dokumentumot a server.fidesz.hu számára. Áder, az akkori frakcióvezető (államiságunk mai jogőre) először szellemeskedéssel próbálta elütni a büntető törvénykönyvi tényállássá is könnyűszerrel átfogalmazható kázust, mondván, a „szervergate valójában egy műbalhé, vihar egy kanál vízben”.
Most mindenkit megnyugtattak: olyasmi a magyar választási rendszerben nem fordulhat elő, mint ami Amerikában. Nálunk a legjobb orosz hekkereknek sem osztanak lapot, csak a papírforma győzhet, hiszen papíron szavazunk. A tusványosi vendégek is nagyot sóhajthattak, jövőre is várja a kormány a voksaikat. Levélben. Akár a már holt lelkekét is. Ki tudná, ki akarná ezt ellenőrizni?