VIZES VB 2017;úszás;Cseh László;vizes vb;Hosszú Katinka;Szilágyi Liliána;Kenderesi Tamás;

2017-07-27 07:56:00

Úszás - Fantasztikus ezüst

A címvédő Cseh László a második helyen végzett 200 m pillangón a budapesti és balatonfüredi vizes világbajnokságon. Kenderesi Tamás negyedik lett.

Cseh László pályafutása nyolcadik világbajnokságán ismét érmet szerzett, 200 m pillangón címvédőként a dél-afrikai Chad le Clos mögött 1:53.72 perccel, 39 századdal lemaradva a világbajnok mögött a második helyen végzett. A győztes végig vezetett, Cseh az utolsó 50 méteren csak közelebb került hozzá, a megelőzésre nem volt esélye.

„Nem vagyok csalódott, jó időt úsztam, fantasztikus volt itthon versenyezni – mondta Cseh az M4 Sporton. - A mai döntőből ennyit lehetett kihozni. Nagyon sok embernek tartozom köszönettel azért, hogy elértem ezt az eredményt. Sokáig az sem volt biztos, hogy el tudok indulni a világbajnokságon. Lelkileg nem voltam a legjobb állapotban, össze kellett raknom magam, ami mások segítsége nélkül nem sikerült volna. Bíztam benne, hogy Chad „meghal” a végére, de nem ez történt, bírta végig.”

A másik magyar induló, a 20 éves Kenderesi Tamás izgalmas hajrában 1:54.73-mal végül negyedik lett, és nagyon el volt keseredve.

„Többet vártam magamtól, nem értem, mi történt – szomorkodott a fiatal sportoló. - Egyelőre nem tudok örülni a világbajnoki negyedik helynek, mert sokkal jobb eredményt szerettem volna elérni. Nagyon elfáradtam, mégsem úsztam jó időt. Meg kell néznünk, mi nem működött, az utolsó ötvenem harminc másodpercnél lassúbb volt, nem erre számítottam, fel kell dolgoznom a történteket.”

Hosszú Katinka 200 m gyorson az ötödik legjobb eredménnyel jutott be a döntőbe, tudni lehetett, hogy óriási bravúr lenne részéről az éremszerzés. Ez elmaradt, a magyar úszónő 1:56.35-tel hetedik lett. A győzelmet az olasz Federica Pellegrini szerezte meg, megelőzve többek között Katie Ledeckyt is. Az amerikai versenyző pályafutása során eddig tizenkét világbajnoki döntőben úszott, valamennyit megnyerte, tegnap szenvedett először vereséget és holtversenyben másodikként ért célba.

"A rajt előtt egyszer le kellett lépni, mielőtt elindítottak minket, ezt nem kifogásként mondom, de azért megzavart picit - értékelt Hosszú. - Nem szoktam ebben a számban döntőt úszni, nem örülök a hetedik helynek, de ez van, nem lehet változtatni rajta."

Hosszú alig egy órával később a 200 m pillangó középdöntőjében volt érdekelt, futamában negyedik lett, a hatodik legjobb eredménnyel bekerült a fináléba, amelynek másik magyar résztvevője Szilágyi Liliána lesz, aki Hosszú mögött végzett közvetlenül az előcsatározás során, és a hetedik eredménnyel jutott tovább.

„Talán kicsit túl gyorsan kezdtem, az erőbeosztás sem sikerült igazán jól, de a lényeg, hogy ott lehetek a döntőben – nyilatkozta Szilágyi. - Nem szeretem a középdöntőt, nagyon kell vigyázni, hogy ne hibázzon az ember. A döntőben minden rendben lesz, jól osztom be az erőmet.”

"Örülök, hogy két magyar lesz a döntőben" - hangsúlyozta Hosszú.

Időeredménye alapján döntős lett volna a Balog Gábor, Gyurta Dániel, Szilágyi Liliána, Jakabos Zsuzsanna összeállítású 4x100 méteres magyar vegyes vegyesváltó is, melyet azonban az előfutam után kizártak. Mint kiderült Gyurta a váltásnál tizenegy századmásodperccel korábban ugrott be a medencébe.

"Tegnap Gáborral sokat gyakoroltunk az edzésen, ami akkor jól ment, az most nem sikerült" - mondta Gyurta. Hozzátette, a döntőbe jutás volt a kitűzött a cél, amely sikerült volna, ha nincs ez a hiba. A 200 méter mell londoni olimpiai bajnoka két évvel ezelőtt Kazanyban elsiette a rajtot, akkor ez a férfi 4x100 méteres vegyesváltó döntőjébe és országos csúcsába került.

A második előfutamban Ryan Murphy, Kevin Cordes, Kelsi Worrell, Mallory Comerford összeállítású amerikai váltó megdöntötte a britek két évvel ezelőtt Kazanyban felállított világrekordját. Az esti fináléban újabb rekordot úszott, így már hét világcsúcsot láttak a nézők a Duna Arénában.