mentők;egységes segélyhívó rendszer;104;112-es segélyhívó;

2017-07-30 13:46:00

Elveszik a mentőktől a 104-es hívószámot

Még idén az egész országban átirányítják a mentők 104-es számát a 112-es Központi Hívásfogadóba. A közbeiktatott telefonközpont miatt lelassulhat az életmentés.

A rendőrség és a tűzoltóság után a mentőszolgálatnak is csatlakoznia kell az Egységes Segélyhívó Rendszerhez – tudta meg a LánglovagokÍgy a 104-es szám a továbbiakban a 112-es központban csörög majd és onnan kapcsolják tovább a bejelentőt a mentőkhöz, melynek mentésirányítói saját protokoll alapján kérdezik ki a segélyhívót. Amennyiben kizárólag egészségügyi panasz a bejelentés tárgya, az alapadatok rögzítését követően az elektronikus adatlap továbbítása történik meg, ezt követően kapcsolják csak át az élőhangot, és kezdődik a mentők saját kikérdezése – közölte a Belügyminisztérium (BM). A tárca gyakorlatilag önmagát cáfolja azzal, hogy elárulja, a mentők esetében akár kétszeri kikérdezés is lehet. Az eddigi tapasztalatok alapján pedig a szakportál úgy tudja, a rendőrök és tűzoltók is rendszeresen kényszerülnek visszahívni a jelzőt, mert a 112 operátorainak meghatározott protokoll szerinti kikérdezése gyakorta elégtelen.

A 104-est ma a területileg illetékes állomáson egy helyismerettel rendelkező képzett mentésirányító veszi fel. A 112-es szám viszont Miskolcon vagy Szombathelyen cseng ki, ott van az ország két segélyhívó központja.

A BM tájékoztatása szerint a 104-es segélyhívószám átirányítása az idei évben valamennyi régióban – elsőként az észak-magyarországiban, utolsóként a közép-magyarországiban – megtörténik.

Ezzel hazánkban a központi hívásfogadó bevezetésével teljesen szétvált a hívásfogadás és bevetésirányítás, vagyis valahol, valakik fogadják és rögzítik a segélykérést, majd továbbítják azt az ország adott pontjára. Ez teljesen ellentétes az évtizedes hazai gyakorlattal, nevezetesen hogy egy tevékenységirányító (tűzoltó, mentő, rendőr) egy eseményt kezel a jelzés felvételétől a bevonulásig. A több áttételen áthaladó információ torzulhat, elveszhet, miközben telik a drága idő. A helyből hívott helyi segítség a leggyorsabb, mindenhol a világon. Hogy egy közbülső lépcső beépítése mitől gyorsítaná az intézkedéseket - melyek minden késlekedő másodpercén is emberéletek múlnak - senki nem tudja.

Leidinger István pomázi tűzoltóparancsnok találóan fogalmazott, amikor azt mondta, hogy „fordítva szervezett lett a világ. Ha helybe jön a jelzés, abban is van hibalehetőség, el lehet téveszteni az utcát, ha a megyére, akkor a települést, de most már az egész megyét.”

Bajok a 112 körül
A 112-es operátori munka nagy felelősséget és odafigyelést igényel, ám nagyon kevesen dolgoznak a központokban, gyengén megfizetve: a havi nettó jelenleg alig éri el a 120 ezer forintot. A dolgozók komoly stressznek vannak kitéve, akik erre nincsenek rendesen felkészítve, a mentális karbantartásuk sem megoldott.
Nagy a fluktuáció is. Nemrégiben a Népszava is beszámolt róla, hogy a 112 központi segélyhívó operátorának hibájából a Pest megyei Tóalmás helyett a Nógrád megyei Tolmácsra indultak el a tűzoltók és mentők július 4-én egy balesethez, mert a hívásfogadó operátor félreértette a település nevét. A téves helyszín miatt először Vácról és Rétságról indultak el a tűzoltók. Az operátort kirúgták.
Az etyeki Korda filmstúdió márciusi tűzeseténél is „férehallották" a település nevét, ugyanis Tiszafüredről és Egyekről indították el először a tűzoltókat. Etyek Fejér megyében, Egyek pedig Hajdú-Biharban, a Hortobágyon van. A tűzoltók szerint ezek nem egyedi esetek. Szintén megírtuk, hogy nemrég a szombathelyi központ éjszakai műszakjában dolgozó fiatal lány majdnem véget vetett életének. A nyugat.hu szerint az operátor fogadott egy bejelentést, amit rosszul kezelt. A csoportvezető számon kérte ezért. A többszörös nyomás, és még ki tudja milyen ismeretlen problémák odáig fajultak, hogy az operátort a harmadik emeleti nyitott ablakból kellett visszarángatniuk a kollégáinak. A vezetők ráadásul az egész esetet el akarták titkolni a többi műszakban dolgozó kolléga elől.