közvélemény-kutatás;pártok népszerűsége;kis pártok;

- Kicsikről

Nem értékelnénk túl a közvélemény-kutatók adatait. Nem mintha csalnának, hanem mert úgy gondoljuk, alig van már közvélemény, annál inkább – a vele éles ellentétben lévő - közhangulat. Amit mérni lehetetlen, megtapasztalni bizonytalan. A tapasztalat mégis azt mondja: a társadalom többsége lehet, nem döntené meg tevőlegesen a kormányt, de veszni már hagyná. Igazolva, hogy hibát követ el az a politika, amely a társadalmi többség ellenére csak saját híveire alapozza a hatalmát.

A magyar „demokrácia” meg már csak olyanná lett, hogy a választók negyede is kétharmados egybegyúrt törvényhozást és végrehajtó hatalmat teremthet, amely kormányozhat tovább a háromnegyed ellenében. Ez jelzi: az ellenzék képtelen volt olyan platformot találni, amely a hatalom keretein kívülről szállhatott volna szembe a Fidesszel. A Házban lévő pártok a hatalom „kollaboránsaivá” lettek azzal, hogy a „parlamentarizmus” keretei között szólaltak fel vele szemben, minden nap igazolva tehetetlenségüket. Ebben osztozott a teljes ellenzék: a Jobbik, amely már csak az európai trendek miatt is középre húzódna, az MSZP, amely saját magát őrli fel, a DK, amely Gyurcsány Ferenc nélkül nincs, vele meg nem tud kellően méretesre növekedni, az őszintén kóválygó LMP, az Együtt és a Párbeszéd, amely néhány rokonszenves arcával képtelen kritikus nagyságú tömeg hangulatát megkötni.

Mégsem becsülnénk le a meglévő és szerveződő kis pártokat, amelyek a társadalom kisebb-nagyobb csoportjainak politikai érdekeit fejezik ki, s amelyeknek helye volna a törvényhozásban, de amelyeket a Fidesz kitúrt onnan. A kormánypárt retteg a koalíciókra kényszerítő népképviselettől, a kis pártoknak önállóan esélyük sincs. Csak egy közös ernyő alatt találhatnák meg a jövőjüket, a Házban, de bármily kis táboruk óvásában, csalódottságukban, undorukban nem borulnak a nagyobbak karjaiba. Maradnak egymásnak. Ezért látjuk formálódni az „Új Pólust”, amely reményeik szerint megtalálhatja a közös frekvenciát a Fidesz-ellenes társadalmi többséggel. Ha sikerül, az ernyő alól kiszorultak látják kárát. Ha nem, akkor is, de a kicsik elvesztek.