Telekom;villamosenergia;energiaszolgáltatók;

Illusztráció: Shutterstock

- Megválik lakossági áramfogyasztóitól a Telekom

A Magyar Telekom 2017. november 1-jével megszünteti a lakossági felhasználók részére nyújtott villamosenergia-szolgáltatását - közölte a társaság hétfőn.

November 1-jétől a Nemzeti Közművekhez tartozó, országosan működő Démász Zrt. egyetemes szolgáltató kész arra, hogy minden érintett lakossági ügyfél villamosenergia-ellátását biztosítsa. Amennyiben az új szolgáltató az ügyfél számára megfelelő, úgy a Démász fogja megkeresni a szolgáltató-váltással kapcsolatban. 

Aki nem a Démász Zrt.-vel, hanem más villamosenergia-kereskedővel vagy egyetemes szolgáltatóval kíván szerződést kötni, annak az új villamosenergia-szerződésének megkötéséről és a kereskedőváltás kezdeményezéséről magának kell gondoskodnia 2017. szeptember 30-ig.

A Telekom lakossági villamosenergia-szolgáltatását 2017. október 31. napjáig biztosítja, és a szerződés megszűnését követően végszámlát küld ügyfeleinek. A szolgáltatás megszűnéséről minden érintett lakossági ügyfél részletes, teljes körű tájékoztatást kap a társaság felmondó levelében. 

Az, hogy a Démász áramszolgáltatása egyszerűsített eljárásban választható, némileg ellentmond a versenyhivatal előtt fekvő engedélykérelem sugallatának, miszerint a Démász venné át a távközlési cég összes, közel százezer háztartási ügyfelét. Noha a nemrég országos szolgáltatási jogot nyert állami céggel ma már bárki szerződhet, ismereteink szerint a telekomos áramfogyasztóknak nem kötelező a Démászt választaniuk: akár visszatérhetnek szokásos helyi szolgáltatójukhoz is. Ez a tarifán - a Telekom-árkedvezmény megszűntén - nem változtat. Kérdés viszont, mi lesz azokkal, akik nem nyilatkoznak.

A Napi.hu már a hétvégén egy versenyhivatali engedélykérelemből kiszúrta, hogy az állami Démászhoz kerülnek a háztartások számára alternatív áramszolgáltatásával immáron egyedül piacon maradó Magyar Telekom Nyrt. lakossági ügyfelei is.

A Magyar Telekom hét éve indított alternatív lakossági áram- és gázszolgáltatást, ami meghatározott feltételek teljesítése fejében energiaárkedvezményt biztosított a lakosságnak. Ez áram esetében a honlapjukon található adatok alapján most egy-másfél százalékra jön ki. A társaság korábban gázszolgáltatást is kínált, a lakossági gázszolgáltatási piacról azonban már 2015. augusztus 1-jével kilépett. Az üzleti energia ügyfeleket pedig 2016. január 1-jével a MET Holding AG-val alapított vegyesvállalatnak adta át. 

A Telekom energiaszolgáltatásból származó bevételei 2016-ban már csak mintegy 6,8 milliárd forintot tettek ki, több mint 86 százalékkal csökkentek az előző évhez képest. A távközlési társaság összes bevétele meghaladta a 602 milliárd forintot tavaly.

A hagyományos áramszolgáltatókat némi versenyre kényszerítő tevékenység ugyanakkor a hazai szabályozók alapján nem érte meg. Ennek megfelelően a német hátterű távközlési cég két éve gázfogyasztóit is átadta a magyar államnak. Az alternatív szolgáltatók közül a gázárkedvezményt kínáló EMFESZ és az áramot kínáló Energetikai Központ egyaránt tönkrement. A Magyar Telekom lépésével az árampiacon is bezárul mindennemű szolgáltatóválasztási lehetőség a lakosság előtt.

Az elmúlt évek geopolitikai változásainak, valamint több logisztikai szolgáltatónak köszönhetően Magyarország válhat a kínai áruforgalom elosztóbázisává a kelet-közép-európai térségben, az előrejelzések alapján a forgalom jelentős növekedése várható - közölte a Magyarországi Logisztikai Szolgáltató Központok Szövetsége (MLSZKSZ).