pénzügyi válság;világválság;

2017-08-14 07:03:00

Úton egy új pénzügyi krízis felé?

Éppen tíz éve két spekulációs alap bedőlésével kezdődött Amerikában a világméretűvé terebélyesedett pénzügyi válság, amelynek szele Magyarországot is megcsapta. A jelek arra mutatnak mindez megismétlődhet.

Leszakadtunk

A 2007-ben pénzügyi (hitelezési) válságként, az Egyesült Államokban kitört krízis 2008 őszére terebélyesedett ki gazdasági világválsággá. Magyarország, amely jelentős eladósodottságával, és gyenge gazdasági növekedési teljesítményével tűnt ki már akkor is a régiós társai közül, a nemzetközi pénzügyi szervezetek (IMF, Európai Unió) hiteleinek segítségével viszonylag jól átvészelte ezt a nehéz időszakot. Egy évtized múltán a válság következményeit azonban még mindig viseljük - értékelte a helyzetet lapunknak Katona Tamás egyetemi tanár.

- Lassacskán már homálya merül, milyen okok vezettek 2007 augusztusában ahhoz a válsághoz, amelyhez hasonlóra akkor 80 esztendeje nem volt példa?

- Az Egyesült Államokban abban az időben súlyos társadalmi feszültségek keletkeztek, amelyek arra voltak visszavezethetőek, hogy a lakosság egy százalékának jutott a megtermelt jövedelmek 20 százaléka. Ennek kezelését a bankok úgy próbálták megoldani, hogy olcsó jelzáloghiteleket hoztak forgalomba, amelyhez azok is könnyedén hozzájuthattak, akik nem rendelkeztek ehhez megfelelő fedezettel. Ennek a következménye drámai volt, tömegesen dőltek be a hitelek, és számos pénzügyi szolgáltató is csődbe ment, közöttük nagyok is. Ugyanakkor a lakosság középrétegeiből sokan lecsúsztak. Még sokaknak máig nem sikerült felemelkedniük, őket szólította meg eredményesen a legutóbbi választási kampányában Donald Trump amerikai elnök.

- A válság milyen, máig kiható tanulságokkal járt?

- A bankok világszerte óvatosabbá váltak, nehezebben hiteleznek. Ugyanakkor ennek kettős következménye lehet. Ha nem, vagy kevés kölcsönt nyújtanak, akkor ezzel fékezik a növekedést, ha meg túlhiteleznek, akkor a törlesztés eredményességét kockáztatják.

- Mennyiben javult az elmúlt évtizedben a bankok helyzete?

- Kontinensünkön az Európai Központi Banknak sikerült stabilizálnia a bankrendszert. Ez vonatkozik a magyarországi pénzintézetekre is. Ugyanakkor ennek is köszönhető, hogy gyakorlatilag két ország kivételével sikerült a középosztályok lecsúszását megállítani.

- Melyik ez a két állam?

- Görögország és Magyarország. Nálunk a kis- és közepes vállalkozások működő tőkehiánytól szenvednek. Külföldről érkeznek ugyan befektetések, ám ezeket olyan kedvezményekkel csaljuk Magyarországra, hogy 3-5 év is eltelik, mire ezeket a vissza nem térítendő támogatásokat kitermelik. A hazai bankvilágban gyanús, a kormányzathoz közelálló befektetők jelentek meg, akiket elsősorban nem az vezérel, hogy a régiós versenyképességi leszakadásunk mérséklődjön. Ez is az oka annak, hogy csak a közelmúltban sikerült a válság előtti GDP-t meghaladnunk.

Bonta Miklós