Balaton;Gőgös Zoltán;Mészáros Lőrinc;kempingek;Balatontourist;

2017-08-14 21:08:00

Megvédik a Balaton-partot Mészárostól a szocialisták

Kizárólag táborozóhely üzemeltetését szolgáló építményeket húzhatnának fel a vízparti tulajdonosok, az MSZP ezzel akadályozná Orbán Viktor strómanjának térnyerését a magyar tengeren.

A balatoni kempingeket megszűnéssel fenyegető, fideszes hátterű ingatlanüzérkedést akadályozná meg Gőgös Zoltán MSZP-s honatya a most benyújtott törvénymódosításával: a még megmaradt vízparti táborozó helyek tulajdonosai csak kemping üzemeltetését szolgáló épületeket - vizesblokkokat, éttermet- húzhatnának fel, mást nem. Gőgös szerint azért van erre szükség, mivel jelenleg semmi sem akadályozza meg a nemrég a balatoni kempingek zömét megszerző Mészáros Lőrinc felcsúti kormánymilliárdost és körét abban, hogy a kezükbe került táborozó helyek területét ne parcellázzák fel és luxusnyaralókat ne húzzanak oda fel, ezzel is tovább szűkítve a nyaralók és a helyi közösség számára még elérhető szabad Balaton-partot.

Gőgös egy, általa is évtizedeken át látogatott Balatonakali kemping példáján keresztül mutatta be, mi várhat a nemrég a Balatontourist Zrt. megszerzésével a Mészáros-közelbe került 12 nagy kempingre. Az eredetileg is több, különálló táborhelyből összevont Strand-Holiday kempinget ugyanis nemrégiben darabokban értékesítették, méghozzá igencsak furcsa körülmények között: a Holiday-részt az év elején egy zavaros hátterű ingatlanfejlesztő Kft. szerezte meg, méghozzá mélyen a kikiáltási ár alatt, bruttó 300 millió forintért. Az új tulajdonos nem sokkal ezután gőzerővel neki is látott a beépítésnek, elkergették onnan a régi lakókocsis kempingezőket, majd lerombolták az ottani közösségi épületeket. Gőgös szerint az ismeretlen vállalkozók végül 70-80 apartmant tudnak majd a területre felhúzni és több mint 10 milliárd forintot kaszálhatnak az üzlettel.

Ráadásul, míg a Holiday-kempinget megszerzett cégnél bizonytalan, ki a tényleges tulajdonos, az akali kempingből kihasított másik területet, a Strand Kempinget - mint megírtuk - megszerző Zion Europe Kft. már a 2010 óta mindent vivő Mészároshoz kötődik. A felcsúti polgármester üzleti köre is áron alul, 800 millió helyett 300 millió forintért szerezte a meg a területet és Gőgös szerint nem kétséges, hogy rövidesen itt is luxusapartmanok épülnének. Az MSZP "földpolitikusa" úgy összegzett: a Balaton-parti üzletelésen csak az Orbán Viktor barátságát élvező vállalkozó nyer, mindenki más veszít. A korábban a kempingekben érkező 7-8 ezer nyaraló helyett az apartmanházakat csak néhány tucat család fogja használni, így az önkormányzat óriási adóbevételtől esik el, a turizmusra kiszolgálására épülő helyi vállalkozások, éttermek, élelmiszerboltok pedig sorvadásnak indulnak. Ugyanígy veszít az egyszerű nyaralni vágyó is: „félő, hogy idővel nem lesz olyan hely a Balatonon, ahová egy forró napon az ember egy sátorral le tudna menni pár napra” - fogalmazott Gőgös.

Megírtuk: a balatoni kempingek könnyebb beépítését egyébként nagyjából tíz éve tette lehetővé a parlament kormánypárti-ellenzéki egyetértésben, az akkoriban kempingfejlesztést ígérő SCD-nek kedvezve, annak az idő közben csődben ment társaságnak, amit az a Jászai Gellért vezetett, aki ma Mészáros Lőrinc üzlettársa, s aki érdekelt azokban a cégekben is, amelyek sorra szerzik meg a balatoni szálláshelyeket. Mára a felcsúti polgármester balatoni birodalma a balatonberényi nudista kempingtől a becsődölt almádi szállodáig terjed a magyar tengeren.

 "A csődbűntett addig nem évül el"

Az építési engedélyezési eljárások hosszabb időt vesznek igénybe, így a jövő évi választásig, pontosabban a kormányváltásig kell kitartani, s ellenállni a helyieknek - állítja Gőgös Zoltán, az MSZP szakpolitikusa.

- A balatoni kempingekben elköltött 10 forintból mennyi kerül Mészárosékhoz?

- Úgy tippelem, hogy legalább hét forint. A Balatontourist Zrt. megszerzésével az összes nagyobb kemping a kezükbe került, így a piac nagy része az övék.

- Nem lehet, hogy inkább tovább üzemeltetik a kempinget? Az is szép hasznot hoz.

- Első körben nyilván az uniós finanszírozású, ötmilliárd forintos keretösszegű kempingfejlesztési forrásokra utaznak. Felveszik, majd egy darabig tessék-lássék kempingként üzemeltetik a helyeket. Természetesen az sem rossz üzlet: a bevétel 20 százaléka lesz profit. Utána viszont már kimérik, kiparcellázzák a területet. De van, ahol már el is kezdték az ingatlanüzletet: a legértékesebb füredi kempingből már kihasítottak egy részt. Csak érzékeltetésül: egymillió forintért árulják négyzetméterenként az ottani apartmanokat.

- Ha önök lehetőséget kapnak rá, akkor mit tesznek az áron alul megszerzett kempingekkel?

- Mi most azért nem teszünk feljelentést, mivel ma ez teljesen felesleges. A Botka-kormány idején azonban már fel tudunk majd lépni ezekben az ügyekben. A csődbűntett addig nem évül el. Ha Fidesz most nem fogadja el a Balaton-törvény módosítását, jövőre, kormányra kerülve egy hét alatt törvény lesz belőle. Addig is azt javasolnám a helyieknek, hogy tartsanak ki, kössenek bele mindenbe a kempingek területére tervezett építkezéseknél, álljanak ellen. Fontos tudni, hogy a kempingek zöme csak mostanában került a fideszesek kezére és az építési engedélyezési eljárások hosszabb időt vesznek igénybe.