Nyakó István;Állami Számvevőszék;MAhir;plakátkampány;

2017-08-17 07:03:00

A Fideszt mosdatja az ügyészség

Bár teljesen nyilvánvaló, hogy a kormánypárt durva valótlanságot állított a 2010-es kampányköltéseiről, a Fővárosi Főügyészség elutasította Nyakó István (MSZP) ez ügyben tett feljelentését, arra hivatkozva, hogy az Állami Számvevőszék (ÁSZ) 2011-ben már mindent rendben talált a párt körül, „sajtóértesülések” alapján pedig nem indítanak nyomozást.

Nemrégiben a 24.hu birtokába jutott egy szerződés, ami alapján a hírportál azt állította, hogy az akkor még Fidesz-szövetséges Mahir Cityposter Kft. 2010-ben nevetségesen alacsony áron, 98 millió forintért biztosított mintegy 4700 plakáthelyet a Fidesznek. Azonban később a Fidesz még ehhez képest is csak 35 millió forintos plakátköltést vallott be az Állami Számvevőszéknek (ÁSZ). A Fidesz-KDNP-nek nagy valószínűséggel azért kellett így ügyeskednie, mert különben hatvanmillió forinttal túllépték volna a párttörvény által számukra biztosított 404 millió forintos kampányplafont és így a törvény alapján a túlköltés kétszeresét, 120 millió forintot kellett volna befizetniük büntetésként.

Nyakó István szerint a párt akkori kampányának a vezetői Orbán Viktor és Kövér László jól dokumentált választási és költségvetési csalást követtek el. ”Most sem történt semmi rendkívüli: az ügyészség szerint a Fidesz csalhat” – kommentálta most lapunknak a sokadik fideszes ügyben született feljelentés sokadik elutasítását Nyakó.

Tény, hogy a Fővárosi Főügyészség elutasító határozata hemzseg a furcsaságoktól. Szerintük, ha a Fidesz ügyeskedett is a számlákkal és megúszott 120 millió forintos büntetést, még „nem érte kár az államot”, mivel a kár csak a meglévő vagyon csökkenését jelenti, így a csalás gyanúja nem áll meg. Ha pedig, a párt valótlan adatokat közölt az ÁSZ-szal, az azért nem számít a választás rendje megsértésének, mivel azzal még nem befolyásolta ténylegesen a választások menetét. Végül az ügyészség szerint a magánokirattal való visszaélés sem áll meg a Fidesszel szemben. Hiába jutott hozzá a 24.hu olyan számlához, ami azt sugallja, hogy a Fidesz hazudott az ÁSZ-nak, az ügyészség szerint a kormánypárt kampányát az ÁSZ már 2011-ben megvizsgálta és mindent rendben talált, következtetésképpen nem szükséges utánanézni annak sem, amit a 24.hu írt.

Azonban itt jókorát csúsztat az ügyészség: az ÁSZ nem nyomozó hatóság, így csak azt vizsgálja, hogy a pártok által benyújtott számlák, bizonylatok megfelelőek-e. Ám piaci szereplőktől, például plakátos cégektől már nem is kérhetnek be adatokat, hogy ellenőrizhessék a pártok állításának az igazságát. Így, bár 2010 tavaszán az országot valósággal elborították a Fidesz „Itt az idő, Magyarország” feliratú óriásplakátjai, az ÁSZ-nak hivatalból el kellett fogadnia, hogy a pártok közül a Fidesz-KDNP vallott be legkevesebb plakátköltést.

Ugyanakkor Horváth Bálint, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) szóvivője lapunknak leszögezte: a 24.hu cikke nyomán még július 5- én közleményt adtak ki, amelyben arra kérték a hírportált is, ha van olyan bizonyítéka, ami törvénysértésre utal, azt mielőbb juttassák el a számvevőszékhez. Azonban mind a mai napig nem kaptak semmiféle, az ügyre vonatkozó dokumentumot.

A hírportálnál érdeklődésünkre annyit mondtak: cikkükben mindent részletesen leírtak, az alapján tudna az ÁSZ is vizsgálódni, ha akarna.

Illegitim lehet a kétharmad
Nyakó István elmondta: rövidesen újra beadja a feljelentését. Szerinte ugyanis a most kibukott 2010-es plakátcsalás rendkívüli horderejű ügy: „2010-ben ugyanis ezzel a Fidesz szinte ingyen kapott óriási reklámhelyet, amivel a választók hatalmas tömegeit és a választás kimenetelét is döntően befolyásolhatta. Ilyenformán Nyakó szerint „a rendszer legitimitását kérdőjelezi meg az, ami 2010-ben történt. Így lehet, hogy később nem lesz olyan nagy probléma a csalással szerzett kétharmaddal létrehozott törvényeket sem negligálni, így a választási törvényt vagy éppen az alaptörvényt sem.”