Társadalom;Egyesült Államok;Texas;Katrina;hurrikán;Harvey;

2017-08-27 23:20:00

A Harvey hurrikán kitombolta magát

Péntek éjjel lecsapott az Egyesült Államok texasi partvidékére a Harvey. A trópusi viharnak halálos áldozatai is voltak, rengeteg épület romba dőlt, sok helyen szünetelt az áramszolgáltatás.

Katasztrófa sújtotta területnek nyilvánította a texasi partvidéket Donald Trump amerikai elnök, miután a területen helyi idő szerint péntek este 10 óra után lecsapott a Harvey hurrikán. A 4-es szintre erősödött trópusi vihar Corpus Christi városától északkeletre érte el a texasi partokat. A Fehér Ház közleménye szerint Donald Trump folyamatosan figyelemmel kíséri a helyzetet, és várhatóan a jövő hét elején a helyszínre utazik. A szövetségi kormányzat mindenben segíti a texasi hatóságokat.

2005, a New Orleanst romba döntő Katrina óta nem pusztított akkora mértékben hurrikán az Egyesült Államokban, mint a Texasra lecsapó Harvey. Az ítéletidőnek legalább egy - nem hivatalos források szerint tucatnyi - halálos áldozata van; Rockport városában egy ember bennégett a házában. A viharban rengeteg épület romba dőlt, negyedmillió háztartásban szünetelt az áramszolgáltatás. Háztetőket tépett le, villanypóznákat döntött ki, ablakokat zúzott be, autókat, kamionokat sodort el a hatalmas erejű vihar. Az utcákon állt a víz, az úttesteket mindenhol törmelék borította. A hatóságok arra kérték a lakosokat, korlátozzák a vécék és a vízcsapok használatát. Az áradások a kétmilliós Houstont is veszélyeztetik. A romok eltakarításában 1800 katona és több ezer önkéntes vesz részt.

A hurrikán óránkénti 240-250 kilométeres széllel és óriási esőzésekkel érkezett a partokhoz. Corpus Christit és környékét addigra már kiürítették. Gregg Abbott, Texas kormányzója már péntek délután figyelmeztetett arra, hogy nagy katasztrófa várható. A vihar előtt azonban Abbott kormányzó és Sylvester Turner, Houston polgármestere egymásnak ellentmondó nyilatkozatokat tett. Abbott felszólított mindenkit, hogy hagyja el a partvidéket és iparkodjon az állam belső területei felé. Turner viszont azt tanácsolta honfitársainak, hogy maradjanak otthon és zárkózzanak be.

A hurrikán erősségét még pénteken 4-es szintűre emelték, ám szombatra a Harvey mozgása lelassult, trópusi viharrá mérséklődött, de épp ezért özönvízszerű csapadékot zúdított a texasi partvidékre. Felkészültek a viharra Alabamában és Florida nyugati partvidékén is, valamint a louisianai New Orleansban, amelyet már péntek este elért a heves esőzés. A Mexikói-öböl partján fekvő hét texasi megyében szükségállapotot és kötelező kiürítést rendeltek el, később a kormányzó a katasztrófahelyzetet kiterjesztette további 20 texasi megyére.

Fennáll ugyanakkor a veszélye annak a meteorológusok szerint, hogy Harvey visszasodródik a tenger felé, és a meleg áramlatok újra felerősítik.

Katrina legyőzte New Orleanst
Az Egyesült Államokban a legerősebb hurrikán legutóbb 2005-ben pusztított: a Katrina hurrikán 5-ös erősségű volt, letarolta a louisianai partokat és New Orleans városát. Louisianában és Mississippiben mintegy 1800 ember vesztette életét és voltak halálos áldozatai Alabama, Florida és Georgia államokban is. A Katrinát az amerikai történelem eddigi "legdrágább" hurrikánjaként jegyezték fel: 108 milliárd dolláros anyagi kárt okozott. Pusztító erejű volt a 2009-ben, szintén a Mexikói-öböl partvidékét sújtó Ike, 2012-ben pedig a New Jersey-i partoknál tomboló Sandy hurrikán.