Az Asseco SEE Európában a hatodik legnagyobb számítógépes technológiával foglalkozó vállalat. A 2007-ben alapított cég központja Lengyelországban található, szerbiai leányvállalata vezető a térségben a bankok számára kidolgozott számítógépes rendszerek kifejlesztésében. Emellett jelen van a telekommunikáció, a biztosítás cégek, és nem utolsósorban az egészségügy területén alkalmazott IT-megoldások biztosításában is.
Ezt a céget Szerbiában a miniszterelnökasszony Ana Brnabić fivére, Igor irányítja – írja a Délhír portálja. Az összefüggés sokakban kétségeket merít fel – állítja a Kurir napilap. És valószínűleg nem ok nélkül. Egyes állítások szerint ugyanis, amióta Brnabić a miniszterelnöki fotelbe került, az Asseco SEE látványosan megnövelte bevételeit: ez 2015-ben 33,4 millió eurót tett ki, 2016-ban pedig hirtelen 39,6 millióra szökött fel.
Szakemberek szerint ez klasszikus példája a magán- és a közérdekek ütközésének, egyszerűbben fogalmazva ez azt jelenti, hogy Igor Brnabić cége óriási előnyt élvez a többi, hasonló profilú vállalattal szemben.
A Kurir állítása szerint ennek elkendőzésére találtak most megoldást a „családban”. Eszerint a jövőben az állam által kiírt pályázatokra egy, a közvélemény számára ismeretlen cég jelentkezik, amely a sikeres pályázás után alvállalkozóként az Asseco SEE-t alkalmazza majd. Így aztán az államkasszából befolyó összegek ismét Igor Brnabić cégében landolhatnak.
Maga a cég nem is tagadja, hogy együttműködik állami szervezetekkel, de ugyanakkor azt is kihangsúlyozták, hogy „transzparens üzleti politikát folytatnak, a legszigorúbb etikai követelmények szellemében”. Hogy ez így van-e, azt döntse el maga az olvasó.