Annak ellenére, hogy 2017 második negyedévében az új lakáscélú hitelek átlagos teljes hitelköltsége 0,2 százalékponttal csökkent, a magyarországi bankok lakáshiteleinek kamatfelára még mindig jelentősen meghaladja a régiós átlagot. A Magyar Nemzeti Bank legfrissebb hitelezési jelentésében - amely az egyes bankoknál végzett felmérés alapján készült - az olvasható, hogy az egyes pénzintézetek a második félévben csökkenteni kívánnak a kamatfelár mértékén.
Az átlagember, mivel nem tud külföldön hitelt felvenni, ezért nem is érdeklődik aziránt, hogy másutt mekkora kamattal tudna kölcsönhöz jutni - mondta lapunknak Gergely Péter. A Bankráció internetes portál hitelszakértője emlékeztetett arra, hogy 2011 végén 2012 elején 15 százalékos kamattal lehetett a felvett hitelt előtörleszteni, és akkor az ügyfelek ezért a lehetőségért sorban álltak. Napjainkban átlagosan ennek már az ötödéért, 3 százalék körüli kamattal lehet kölcsönt felvenni. Érdemes például az osztrák hitelkamatokat a hazaiakkal összehasonlítani. Ha Budapesten egy átlaglakás 20 millió forintba kerül, akkor ehhez átlagosan 10 millió forintos hitelt vesznek fel. Bécsben ugyanennek a lakásnak az ára viszont már 80 millió forint, amelyhez akár 50-70 millió forintos hitelt is felvesznek. Viszont a szomszédos Ausztriában a lakáskamatok nem annyival drágábbak, mint amennyivel magasabbak az ottani jövedelmek.
A gazdaság is szervezettebb, és a bedőlt hitelek aránya is jóval kisebb, mint nálunk. Annak ellenére ez a helyzet, hogy az elmúlt öt esztendőben sokat tisztult a hazai bankok hitelportfóliója a visszafizetések, a veszteségleírások és a követeléskezelőnek való átadások révén. Ugyanakkor az ügyfelek is óvatosabban vesznek fel hitelt, mint a gazdasági világválság előtt. De még így is 10 százalék körüli a rossz hitelek aránya a bankok hitelportfóliójában. Az ezeken elszenvedett veszteségekből a többi ügyfélre is áthárítanak. Ez is megdrágítja hitelezést, akárcsak az, hogy alig-alig érződik a verseny az egyes bankok között - tette hozzá Gergely Péter. A hitelt felvenni szándékozók ugyanis általában csak egyetlen bank ajánlatát tanulmányozzák, s nem használnak olyan összehasonlító kalkulátorokat, amelyek például megtalálhatók a Bankráció honlapján is. (Annak idején az egyik biztosítási brókercég a honlapján összehasonlító kalkulátort tett közzé az egyes kötelező felelősségi biztosítási tarifákról, ez fokozta a versenyt, és az árak csökkentéséhez vezetett.)
A magyarországi ügyfelek számára az is hátrányos, hogy a hitelfelvételhez kapcsolódó ügyintézéshez az esetek többségében személyesen kell bemennie a takarékszövetkezetekkel együtt közel 2000 bankfiók valamelyikébe, ezek költséges fenntartását is fizeti a hitelkamatokban. Számos helyen bérlik a helyiséget, általában kiemelkedő javadalmazású banki alkalmazottakat foglalkoztatnak, számítógépeket üzemeltetnek, biztonsági berendezéseket működtetnek, biztonsági őröket alkalmaznak. Az is drágítja a hiteleket, hogy a hitelkérelem elbírálása akár másfél hónapig is eltarthat, amely ugyancsak jelentős számú munkaerőt köt le. A bírálat Nyugat-Európában akár azonnal, vagy csak néhány napos várakozás után megtörténhet, ugyanis a bakoknak közvetlen összeköttetésük van az adóhatósággal, amely számot ad az ügyfél jövedelméről, emellett a pénzintézetek számára hozzáférhetőek az egyéb hitelképességet bizonyító adatok is. Gergely Péter elmondta, hogy például Nagy-Britanniában az állampolgároknak van egy úgynevezett kreditkódjuk, amely tulajdonképpen egy hitelképességi mutató.
Egyre több bank hirdeti meg a minősített fogyasztóbarát lakáshitelét, amelyek ismertetői a jegybank honlapján fellelhetőek és ugyanitt szeptembertől már ezek összehasonlítására is lehetőség nyílik. Szakemberek ettől is a hitelköltségek mérséklődését várják.
A lakosság egyébként egyre nagyobb arányban kíván lakáshitelt felvenni - tudtuk meg Balogh Lászlótól. Az Ingatlan.com gazdasági szakértője a Népszavának elmondta, hogy egy év eleji felmérésük szerint 57 százalékuk így akar új otthonhoz jutni. Természetesen minél alacsonyabb a kamat, számuk annál nagyobb mértékben nő. Bár a szakember a jelenlegi öt százalék körüli kamatokat nem tekinti magasnak, mégis azt ajánlja, hogy az emberek fixálják be a kamat mértéket, mert egy a hosszú futamidő során esetleg bekövetkező drágulást így ki lehet védeni.