Angela Merkel;Recep Tayyip Erdogan;Ankara;Sigmar Gabriel;

2017-08-29 07:31:00

Leállítanák a pénzt Ankarának

Nem egységes a német kormány abban, milyen politikát folytassanak Recep Tayyip Erdogan török elnökkel szemben.

Teljes mélypontra került a német-török viszony. Több német állampolgárságú személyt tartóztattak le Törökországban, gülenistáknak minősítve őket, Recep Tayyip Erdogan török elnök pedig egyenesen a puccsisták segítésével vádolja a berlini kormányt, miután Németország nem hajlandó kiadni Ankarának több tisztet, akikkel szemben hazájukban eljárást indítottak.

A fagyos viszony ellenére nincs egység a német kormányban arról, miként viszonyuljon Berlin Törökországhoz. Miközben Thomas de Maiziere belügyminiszter úgy nyilatkozott, folytatni kell az együttműködést Ankarával, Horst Seehofer, a Keresztényszociális Unió (CSU) elnöke azt közölte, le kell állítani a Törökországnak szánt támogatások kifizetését.

A német belügyi tárca irányítója a Bild am Sonntagban azt közölte, Németország nem engedheti meg magának, hogy feladja az együttműködést Ankarával a terrorellenes harcban. Rámutatott, ez azért is fontos, mert Törökország a polgárháború sújtotta Szíria szomszédja. Hozzátette ugyanakkor, hogy a német kormány különös figyelmet szentel annak, Ankara mennyire tartja magát a jogállamiság alapjaihoz. „Gyakran arról sem ugyanazok az elképzeléseink, mit nevezünk terrorizmusnak”.

Békülékeny álláspontot fogalmazott meg Sigmar Gabriel külügyminiszter, a szociáldemokraták volt elnöke is. Óva intett az országgal szembeni túl szigorú szankcióktól. Példaként említette a csatlakozási tárgyalások leállítását, amelyet az Európai Unió tagországai közül Ausztria követel a leghevesebben. Gabriel szerint egy ilyen lépés éppen Erdogan elnök malmára hajtaná a vizet. „Éppen erre vár, hiszen akkor azt mondhatná: »Nézzétek, milyenek ezek! Nem akarnak minket!«”. Gabriel szerint Erdogan a törökök csalódottságára épít. Hazája polgárai kedvelik Németországot és az Európai Uniót, milliók telepedtek le Nyugaton, de csalódtak is Berlinben és Brüsszelben az évek óta tartó, eredménytelen csatlakozási tárgyalások miatt. Gabriel mindeközben azzal is vádolta a török kormányt, hogy eltávolodik az európai alapértékektől, „miközben azt a képzetet kelti, hogy mi távolodunk Törökországtól, ami egyszerűen nem igaz”.

Teljesen más hangot ütött meg Törökországgal kapcsolatban Horst Seehofer, a CSU elnöke. A bajor miniszterelnök keményebb fellépést követel a kormánytól Ankarával szemben. A Funke médiacsoportnak adott interjújában utalt arra, „szinte alig telik el hét anélkül, hogy Törökország ne jöjjön elő újabb provokációkkal”. Mint mondta, azonnal le kell állítani az uniós kifizetéseket Törökország számára, s be kell fagyasztani egy esetleges uniós csatlakozás előkészületeit. (Ezzel a csatlakozási tárgyalások leállítására gondolhatott.) Hozzátette, szóba sem jöhet, hogy vízummentességet kapjanak a török állampolgárok. Bár jó kapcsolatokra kell törekedni Ankarával, nem szabad engedni azt, hogy az EU teljes jogú tagjává váljék. Seehofer azonban dicsérettel illette Sigmar Gabrielt. Mint fogalmazott, a külügyminiszter nem hunyászkodik meg Erdogan előtt.