A költségvetés is részt vállal abban, hogy több gyerek születhessen – jelentette be Balog Zoltán emberi erőforrások minisztere szerdán. A jövőben, ha az első öt lombikeljárás valamelyike sikerrel jár, akkor a következő gyermek, gyermekek esetében is támogatja további négy-négy alkalommal a beavatkozást az állam. (Mindeddig csak az első gyerekig lehetett „közköltségen” részt venni a programban.) Mindemellett mérséklik a kezelésekhez szükséges gyógyszerek térítési díját, azaz a jelenlegi 70 százalékról 90 százalékra növelik a támogatást. A magánellátóknál igénybe vett beavatkozásnál a gyógyszert felíró orvos egységesen 55 százalékos tb-támogatással rendelhet gyógyszert. Korábban volt olyan, aki kisebb, mások meg nagyobb támogatással írhatott ilyen receptet.
Balog Zoltán miniszter elmondta: a mostani évi 6 ezerről 12 ezerre növelik az államilag támogatott lombikkezelések számát. A programban részt vevő állami intézmények eszközbeszerzését is támogatja a kormány.
A most bejelentett támogatásokat valamennyi közfinanszírozott intézményben igénybe lehet venni, tehát azoknál a magánszolgáltatóknál is, amelyeknek az egészségbiztosítóval van szerződésük. A kormányzat szerint a többlet támogatásokkal rövidülhet a kezelésre váróknál a sor, valamint évente 3-4 ezerrel több gyermek születhet meg.
Az állam jelenleg maximum öt beültetést finanszíroz. Ezt elvben teljes támogatással lehet igénybe venni, de a beavatkozást megelőző számos orvosi vizsgálatért fizetni kell. Kötelező elvégeztetni például különböző vérvizsgálatokat a pár mindkét tagjának. Ez több tízezer forintba kerülhet, de a beültetést megelőzi térítéses ultrahangvizsgálat, méhtükrözés, petevezeték-átjárhatósági vizsgálat, melyeknek százezres költsége is lehet. Maga a mesterséges megtermékenyítés költsége pedig – noha egy részét a tb támogatja – elérheti a 250 ezer forintot.
Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkár szerint a jövőben a lombikbébi kezelést vállaló közfinanszírozott intézményeknek regisztrálniuk kell, és valamennyi intézetnél előjegyzési naplót is bevezettetnek, hogy látható legyen, hányan és hol várakoznak, hol van szükség még a későbbiekben többletkapacitásra. Az érintetteknek a sikeres beavatkozásokat is jelenteniük kell. Így egy év múlva azt is tudni lehet majd, hogy melyik intézmény milyen hatékonyan végzi ezt a kezelést.
A kormány nem kíván szigorítani az abortusz szabályokon – reagált a Népszava kérdésre, Balog Zoltán miniszter, annak kapcsán, hogy közismertté vált, tegnap az orosz egészségügyi miniszter a hatékony abortusz-lebeszélő irodákról is beszélt magyar kollégájának.
Érdeklődésünkre Balog Zoltán azt is kijelentette: hogy a föl nem használt embriókkal kapcsolatos eljárásokban sem terveznek szigorítást. Ez utóbbi kijelentését Veres András megyés püspök nagy vihart kavart szavai tették aktuálissá, aki valláserkölcsi szempontból bűnösnek nevezte a mesterséges megtermékenyítésben résztvevő szülőket. Balog Zoltán erre úgy reagált: van amiben egyetért és van amiben nem Veres Andrással. Ugyanakkor keresztény emberként is támogatja a lombikbébi kezelést. Ám az, hogy mi történik a be nem ültetett embriókkal, az szerinte is súlyos etikai kérdés. Mint mondta, mindent meg fognak tenni azért, hogy üzleti cél ne írhassa felül a gyermekek megszületését és azért is, hogy ebben az ügyben az életet tiszteletben tartó szabályozás születhessen meg. Hozzátette: mindez azonban még nem része a lombik-bébi kezelések bővítéséről szóló friss jogszabálynak.