sorozat;Twin Peaks;

2017-09-05 07:47:00

David Lynch fricskát mutat

 A “Ki ölte meg Laura Palmert?” kérdésből a 26 évvel az első kettő után érkezett új évadban annyi maradt: “Ki ő?” A Twin Peaks 2017-ben hemzseg a hasonmásoktól. Az új évad elején a Kyle MacLachlan alakította Dale Cooper különleges ügynök a mi dimenziónkon túli Fekete Barlangban van, míg gonosz megtestesülése a világban garázdálkodik. Csak akkor jut ki, ha a gonosz Cooper visszatér. Úgy tűnt, egymáshoz nem kapcsolódó és szimbólumokat halmozó jelenetek kerülnek egymás mellé, amelyekben a régi szereplők főleg a nosztalgia miatt vannak jelen, az újak (Naomi Watts, Jim Belushi, Laura Dern) a sztárfaktort biztosítják vagy groteszk, emlékezetes arcokkal szolgálnak.

Ezek után csak a legkomolyabb rajongók tarthattak ki a sorozat mellett, amelynek a hétfőn hajnalban adásba került két utolsó részétől várták a megoldást. Amit nem kaptak meg. Ugyan mindenki összegyűlt Twin Peaksben és megtörtént a Jó és a Gonosz horrort és komédiát ötvöző harca, ez azonban nem a baljóslatú vég volt. A már öntudatra ébredt Cooper visszautazik az időben, hogy megmentse Laura-t. Nem csak magát a sorozat történetét számolja föl, de az sem derül ki, hogy a múltban vagyunk, a jövőben, vagy egy végtelen körforgásban, az “eljövendő múltban”. A lezárt történethez szokott nézőknek David Lynch fricskát mutat és jó sok gondolkodni valót ad a sikítással és suttogással véget érő Twin Peaks végén. Szolgál viszont banális, de érvényes tanulságokkal: a múlt fájdalmas eseményeit sem lehet visszacsinálni büntetlenül. És hiába győzzük le a Gonoszt, a sötétséget és a félelmet nem lehet kioltani a világból.

Legendás nézettség a kilencvenes években
A Twin Peaks az USA-ban 1990-ben került adásba. Több mint 30 millió néző kísérte hetente figyelemmel. Mihail Gorbacsovot is a rajongói között tudhatta, aki idősebb George Bush elnökön keresztül próbálta kideríteni, ki ölte meg Laura Palmert. Arról nem tudni, hogy Putyin érdeklődött-e Trumpnál, miért szerepel Dél-Dakota és Las Vegas az új évadban.