Maximálisan kulturált, amennyire ez egy diplomatától, párizsi professzor dámától elvárható, engesztelhetetlenül demokrata, viszont kíméletlenül bírál. Ezt a szellemiséget követi a Le Monde-ban publikált szabad fórum cikkében a luxemburgi Viviane Reding, volt uniós biztos, máig is európai parlamenti képviselő. A közösség védelme elvárná, hangsúlyozza, hogy a szabályzata hiteles törvénykönyvvé váljék, mert Budapest és Varsó minduntalan az ellenkezőjére provokálna.
Elbocsátott bírák, szájkosárral elnémított újságírók, kiutált emigránsok, megfélemlített civil szervezetek, diabolizált Brüsszel. Az unió jövője a tét, a válasznak határozottnak kell lennie. De nem így van. Nevezetesen Orbán Viktor magyar kormányfőt nehéz ráncba szedni, akkor is, ha súlyosan sérti az emberi jogokat. Magyarország esetében ez az állapot 2012 óta tart, Lengyelországéban 2015 óta. A hatásos eszköz a közös eszmei követelmények maradéktalan alkalmazására, a közös anyagi alapok megvonása lehet.
Mire várunk? - kérdi Reding. Ő maga a jogállam védelmére már 2014-ben új mechanizmus létrehozását indítványozta. Sajnos azonban az olyan szamarat nem lehet ivásra szorítani, amely nem szomjas. Mit kezdhetnek például a varsói vezetéssel, amely minden párbeszédtől makacsul elzárkózik? Amely a közös értékektől önmagát légmentesen elszigeteli? Hasonló a helyzet Orbán Viktorral, aki megosztja a kontinens néppártjait. Vele szemben hasztalan minden diplomáciai kísérlet Ha ők nem készek módszert váltani, az Uniónak kell ehhez folyamodnia. Az alapelvek szigorításával.
Mire várunk? Az idegháború egyik hatásos eszköze a pénz lehet. A lengyel és a magyar esetben a közös anyagi alap évi nemzeti jövedelmük öt százalékát teszi ki. Amennyiben az állami költségvetési hiány mértéktelenül elszáll, büntetést van mód alkalmazni a kormányzatok megzabolázásra, és ezzel öregbíteni az unió hitelességét. A közösség ésszerűen azzal védhetné a demokráciát, ha jognyirbálásokat tapasztalva csökkentenék az anyagi mozgásteret, amit az érintettek igencsak megsínylenének. A deficit száguldani kezdene, a vásárlóerő tekintélyesen csökkenne. Mindez kikezdené a kormányzatok politikai hitelét. Az Európai Unió csakis azzal mozdíthatja elő az emberi jogok alkalmazását, ha megköveteli a szigorú szabálykövetést. Az uniós tagság önkéntes, jogokat és kötelezettségeket egyaránt magában foglal. Értékeket és sorsokat fogunk össze együtt, és nem hatalmas piac vagyunk csupán, ahol az egyik a másik rovására érvényesülhet - hangsúlyozza Viviane Reding.
És minősítő véleményeként hozzáfűzi azt is, hogy a tangót ketten járják. Az nem magánszám, amelyben mindenki úgy ugrándozik, ahogyan az csakis őt szórakoztatja.