Garancsi István;ESMA;ESMA Zrt.;Esma-per;

Garancsi István Orbán Viktorral

- Garancsi-plakátok - Egy nap alatt elkaszálták a feljelentést

Az ügyészség mindössze egy nap alatt döntött az ESMA-ügyben tett feljelentés elutasításáról - írja a zoom.hu.

Augusztus végén lapunk is beszámolt arról, hogy engedély nélkül, ingyen használta a fővárosi villanyoszlopokat Garancsi István kormányközeli vállalkozó reklámcége. Az ESMA Zrt. 2015-től úgy helyezett ki hirdetéseket a BDK üzemeltetésében lévő villanyoszlopokra, hogy ahhoz sem a cég, sem a közterület tulajdonos Fővárosi Önkormányzat engedélyét vagy hozzájárulását nem kérték, ráadásul közterület-használati vagy oszlophasználati díjat sem fizettek.

Ahogy akkor a portál előrejelezte, a Fővárosi Közgyűlés valóban kimosdatta Garancsi Istvánt, a képviselők ugyanis 18 igennel, 5 nem szavazat ellenében és 4 tartózkodás mellett elfogadták az előterjesztést, ami további öt évre engedélyezi az ESMA használati jogát az oszlophirdetésekre.

Tényi István, feljelentéseiről ismert magánszemély ezután hűtlen kezelés bűntett gyanúja miatt tett bejelentést a budapesti IX. kerületi ügyészségen. A volt Fidesz-tag azt is indítványozta, hogy a tényállás tisztázása érdekében az ügyészség rendeljen el feljelentés-kiegészítést Orbán Viktor miniszterelnök barátjának cégét érintő ügyben. Tényi István most arról tájékoztatta a Zoom.hu-t, hogy az ügyészség “bűncselekmény gyanúja hiányában” elutasította a feljelentését.

A határozatban azt írták: Tényi a médiából szerezte az információit, a hivatkozott újságcikk azonban az abban foglalt magatartás büntetőjogi szempontból történő megközelítése felől részben ellentmondásos adatokat tartalmaz, másrészt hiányzik belőle a büntetőjogi fellépést megalapozó konkrétum+. A határozat kitér arra is, hogy “a felmerülő esetleges szabályszegés sem jelenti azt, hogy a magatartás egyúttal büntetőjogi jogszabályszegést is kimeríti.”

A cikk szerint Tényi a bejelentését augusztus 30-án este fél 11-kor tette meg, az ügyészség elutasító határozata pedig már szeptember 1-jén elkészült. Vagyis a Polt Péter által felügyelt szervezet mindössze egy nap alatt döntött az elutasításról.

Tovább szigorítják a plakáttörvényt, ráadásul vélhetően gyorsított eljárásban akarják elfogadni az újabb módosítást.