Reflex;Kósa Lajos;

2017-09-19 07:07:00

Kósa Lajos megy, az üzenet marad

 Mintha nem csak frakcióvezetőt, hanem stílust is váltanának a kormánypárt parlamenti képviselőcsoportjának élén.

A jellemzően rámenősen, pökhendin és erőszakosan nyilatkozó Kósa Lajos utódja, Gulyás Gergely, a leendő frakcióvezető a hétvégén ugyanis azzal keltett meglepetést: jelezte, hogy szívesen támogatnák az ellenzéki javaslatot a korrupciós bűncselekmények elévülési idejének meghosszabbításáról. Vagyis, mintha a személycsere után a frakció hirtelen a kompromisszumkész arcát mutatná. A látszat azonban csal: a Fidesz vélhetően csak így akarja kifogni a szelet az ellenzéki népszavazási kezdeményezés vitorlájából, és az elemző szerint is hiba lenne kommunikációs és változást várni.

Kiss Ambrus, a Policy Agenda vezetője szerint Gulyás Gergelynek mindig is konszolidáltabb, békítőbb karaktere volt, mint - a Modern Városok Programot felügyelő tárca nélküli miniszterré előlépő - Kósa Lajosnak, amire ő és a Fidesz is rájátszott. A kampányidőszakban azonban a szakértő szerint ennek nem lesz jelentősége, hiszen a politikai üzeneteket a miniszterelnök határozza meg. Ebből pedig az derült ki, hogy fokozzák a harci hangulatot, durva, erőszakos kampányt vizionálnak, tehát nyilván nem fognak egy konzervatív, nyugodt kampány időszakra kapcsolni.

Gulyás Gergely a Fidesz politikájának a magját soha nem kritizálta, árnyalatokat fogalmazott csak meg - fogalmazott Kiss Ambrus, arra utalva, hogy az új frakcióvezető elődjével ellentétben rendszeresen eljár ellenzéki rendezvényekre és többet szerepel az ellenzéki médiában, mint egy átlagos kormánypárti politikus. Nem véletlenül bízzák rá egyébként az ellentmondásos ügyek kommunikációját, Gulyás szinte mérsékletesen és önkritikával szokott beszélni a kabinet megosztó döntéseiről - aztán mégis ugyanazokat a válaszokat adja, amiket „vehemensebb” párttársai.

A jogi végzettség és az ügyvédi hivatás meghatározó szerepet játszik abban, hogy a harminchatodik születésnapját szeptemberben ünneplő Gulyás gyors karriert futhatott be a Fideszben; egyike annak a három embernek, akikre a kormánypártok a 2010-es új alkotmány megszövegezését bízták, ő volt a Fidesz-frakció vezérszónoka az alaptörvény előkészítéséről szóló parlamenti vitában, és naponta nyilatkozott arról, hogyan is néz majd ki az új alkotmány. Gulyás több fideszes és kormányzati forrás szerint is a párt egy másik jogi szaktekintélyének, Szájer József európai parlamenti képviselőnek köszönheti villámgyors karrierjét. Mindketten jogászok, és nagyon megértik egymás gondolkodását - mondta a kabinet egyik magas rangú tisztviselője még 2011-ben az akkori Origónak.

Már egészen fiatalon érdekelte a politika, kilencéves korában például elmagyaráztatta magának, hogy mit az az MDF-SZDSZ-paktum. Gulyásnak az 1990-es évek közepén Torgyán József volt a kedvence, tetszett neki, ahogy az akkori kisgazda vezér dörgedelmes napirend előtti felszólásokat intézett a parlamentben a Horn-kormány ellen. 2014-ben a Népszavának is adott interjút, akkor úgy fogalmazott: „hogyha nem muszáj, akkor nem a kormányzati, hanem a parlamenti munkában szeretnék részt venni.”