Kaczynski;portré;PiS;Jog és Igazságosság Párt;

2017-09-23 09:20:00

Jaroslaw. Egy magányos despota

Európa egyik vezető államát különös ember irányítja, Jaroslaw Kaczynski, a Lengyelországban közel két éve hatalmon lévő Jog és Igazságosság (PiS) párt elnöke. Az Európai Unió éles konfliktusban áll Lengyelországgal a jogállamiságot sértő igazságügyi reformtörvények miatt, amelyeket ő kezdeményezett. De miként közelítsenek meg, tárgyaljanak egy olyan vezetővel, aki ezt elutasítja?

Védőbúra alatt

Kaczynski formálisan egyszerű parlamenti képviselő, miközben a 68 éves politikus a legnagyobb politikai hatalom birtokosa országában. Európa egyik fontos államának ügyeiben dönt személyes tapasztalatok nélkül: magánemberként évtizedekkel ezelőtt járt utoljára külföldön. Édesanyját kísérte el az akkori Szovjetunióba, az Odesszában élő rokonokhoz. Kaczynski nem beszél idegen nyelven, nincs jogosítványa, nem igazodik el a számítógépen. De nincs saját bankszámlája sem. Ő az egyetlen szejmképviselő, aki havi járandóságát készpénzben kapja a parlament pénztárában. Feltehetően valamelyik bizalmasa veszi fel a pénzt. Különös, magának való ember. Egyik bizalmasa Jacek Kurski (a lengyel televízió elnöke) elárulta, hogy J. K. utoljára 1966-ban járt strandon. Megrögzött agglegény. Többször is azt állították róla, hogy homoszexuális. Meleg fórumokon is előálltak ezzel, amikor nyilvánosan azt javasolta, a homoszexuálisok ne játszhassanak politikai szerepet az államban. (Egy régebbi interjúban elárulta, hogy volt már szerelmes, el is akarta venni a választottját, de ezt a lány családja ellenezte. Így maradt örök agglegény.)

MICHAL KRZYMOWSKI - A Newsweek Polska újságírója nem politikai életrajzot írt Kaczynskiről

MICHAL KRZYMOWSKI - A Newsweek Polska újságírója nem politikai életrajzot írt Kaczynskiről

Ezzel együtt sok nő veszi körül, s a legendák szerint rendkívül előzékeny, sőt elbűvölő hölgyrajongóival. Amíg édesanyja élt, Jaroslaw vele lakott. Most már csak a macskájával osztja meg otthonát. Bevásárolni sem jár, nem ismeri az árakat. Ezeket a részleteket életrajzírója Michal Krzymowski sorolja el. A Newsweek Polska újságírója 2015-ben adta ki könyvét, amely a nem-politikai biográfia alcímet viseli. Vele beszélgettem Lengyelország legnagyobb hatalmú politikusáról.

A politikus személyiségét elsősorban családi háttere, az ikerfivérével való erős kapcsolata határozta meg. Az, hogy az egypetéjű ikrek erősen kötődnek egymáshoz, tudott dolog. De Jaroslaw naponta legalább tízszer telefonált testvérének, Lechnek. És ugyanilyen gyakran beszélt az édesanyjával is. Ezeknek a kapcsolatoknak a tragikus vége súlyos nyomot hagyott a személyiségén. Miközben addig is konfliktuskereső volt. Jaroslaw soha nem viselte el az ellentmondást, az erősebb személyiségek jelenlétét. Az otthonról hozott katolicizmus és hazafias világszemlélet pedig hamar dogmává vált benne.

A mindennapokban Kaczynski védőbúra alatt él – mondja Krzymowski. Az öltönyeit megrendelik számára (fivére tragikus halála óta csak fekete ruhát hord), bevásárolnak neki, megveszik helyette a macskaeledelt is. A titkárnője, Basia asszony dönti el, mit fog ebédelni. Tudja, hogy a pártelnök nem szereti a rizst, de kedveli a krumplis ételeket. A dolgozószobája melletti kis konyhában eszik egyedül, senki nem zavarhatja, amig elfogyasztja műanyag dobozból a hozatott ebédet. Mindez a varsói Nowogrodzka 84.-86.-ban történik, ahol a PiS központja van. A pártelnök egy mellékbejáraton át jut be a munkahelyére, így viszik be hozzá azokat a személyeket is, akiknek látogatásáról a sajtó nem tudhat. A titkároknak, titkárnőknek, gépkocsivezetőknek, pártbeli munkatársainak kiemelt szerepük van az életében. A szabadságát is ebben a körben tölti, ha elutazik valahova. Természetesen külföldre nyaralni sem megy. Krzymowski szerint a pártelnök tehetetlen, ha 21. századi technikáról van szó. A titkársága kezeli helyette a számítógépet, nem képes egyedül internetes telefonbeszélgetést folytatni. A tévéjét tudja kezelni, de segítségre szorul, ha műholdas adásra kapcsolna. Ilyen adottságokkal miként tudja kezében tartani a kormánypártot, s befolyásolni nem csak a lengyel, de az európai politikát is?

Despota, nem diktátor

Számos interjúból, megnyilvánulásból kirajzolódik Kaczynski világnézete: hagyományos katolicizmus, a lengyel nagyság és hősiesség átélt kultusza, a történelmi hősök tisztelete. Irodájában keresztet, történelmi térképet, illetve Józef Pilsudski (a lengyel állam újraalapítója, a két világháború közötti kor politikai hegemónja) mellszobrot és képet tart. Otthonról hozott szemlélete, vallásossága meghatározza mai világképét: németellenesség, az oroszokkal szembeni örök gyanú és tekintélyelvű szemlélet. A pártelnök nem EU-ellenes, de idegen tőle az unió liberális világa, a nemzetit mindig az európai értékek fölé helyezi. Pártját ezért is léptette be a brit konzervatívokkal közös EP-frakcióba. Mi lesz velük ott a Brexit után? Kaczynski vállalta a durva konfliktust Brüsszellel, amikor a PiS-rendszer és az Európai Bizottság között viták sora keletkezett az alkotmányos ellensúlyok és ellenőrző szervek leépítése miatt (alkotmánybíróság megszállása, közszolgálati média államosítása). A muzulmánellenesség, a menekültek befogadásának elutasítása pedig megerősítette baráti viszonyát Orbánnal.

Kaczynski nem diktátor, de nem viseli el az ellenvéleményt környezetében. Despota, aki nem tűr ellentmondást. Volt barátja és politikai harcostársa, Ludwik Dorn, aki a PiS alelnöke volt, belügyminiszterként szolgált kormányában. Korábban a „harmadik ikernek” nevezték, olyan szoros kapcsolatban állt a Kaczynski-fivérekkel. Nem volt azonban hajlandó a feltétel nélküli engedelmességre. Most azt mondja, hogy a PiS, amelynek ő is alapítója volt, már nem nevezhető vezérelvű pártnak. „A vezért alvezérei, harcostársai körülveszik, a PiS-ben a viszonyokat a szultán és a politikai eunuchok közötti kapcsolat írja le” – állította a Gazeta Wyborczának Dorn.

Jaroslaw Kaczynskiban az idegenkedő előítélet, a gyanú, a féltékenység és a sértettség sűrű elegye vegyült, amikor a 70-es években csatlakozott a rendszerellenes értelmiségi mozgalomhoz. Csak az eltökélt kommunistaellenesség tartotta ott – mesélte később. Ezek a félelmek és indulatok idővel erősödtek benne. Új ellenségeket is gyűjtött. Először istenítette Lech Walesát, ma a volt Szolidaritás-vezető a PiS fő ellenfele, célpontja. Ezt az embert a gyűlölet és a bosszú motiválja – állítja róla szinte minden elemző. Azok is, akik korábban közel álltak hozzá. Különösen megerősödtek ezek a vonásai a 2010. április 10-i szmolenszki tragédia óta, amelyben ikertestvérre meghalt.

Michal Krzymowski arra emlékeztet: az egypetéjű ikrek között olyan erős lelki kapcsolat van, hogy amikor egyikük meghal, a másik szinte kicserélődik, úgy éli meg a veszteséget, mint saját teste csonkolását. Ezért vesztette el az önuralmát a Szejmben, s rikácsolta az ellenzéknek: "csőcselék vagytok, halálba hajszoltátok, ne merjétek az áruló pofátokon kiejteni elhunyt fivérem nevét". A bírósági rendszer átalakításáról szóló vitában a liberális ellenzéki Polgári Platform (PO) egyik képviselője emlékeztette őt, hogy Lech Kaczynski jobban értette a jogállamiság lényegét. Krzymowski szerint ez a megjegyzés csak rátett Jaroslaw rettenetes belső feszültségére. Ugyanis a Szejmben a vita egybeesett a szmolenszki havi fordulóval. A temetés emléknapján, tehát minden hó 18-án Jaroslaw Kaczynski Krakkóba utazik, hogy ott a Wawel királyi kriptájába temetett fivére koporsójánál imádkozzék. A vita miatt ezt nem tehette meg, ez borította ki.

Hisznek benne

Ezek után kénytelen voltam megkérdezni Michal Krzymowskit: mivel képes ez a különös, zárkózott és magának való ember engedelmességre szorítani egy nagy pártot és a sokmilliós szavazótábort mozgatni? Hívei hisznek benne – állítja a biográfus. Jaroslaw többször szenvedett súlyos vereségeket, de képes volt talpra állni. Néha megdöbbentő szellemi erőről tesz tanúbizonyságot. Kiváló és meggyőző szónok. Senki nem gondolja korruptnak, életmódja, erkölcsisége ki is zárja ezt a társadalom szemében. Régivágású politikus, nem olyan, mint Orbán Viktor, vagy Donald Tusk, akik nézeteiket és politikai vonalukat a közvélemény-kutatások eredményeihez alakítják.

Eközben képes némi rugalmasságra is. Ugyan pártja az abortusz teljes betiltását ígérte a legutóbbi kampányban, de amikor nők tízezrei mentek tiltakozni emiatt az utcára, visszavonult. A vitatkozó fegyvertársakat mind eltávolította a pártból, csak csodálói maradtak a környezetében, akik többnyire az ő kegyétől függenek. Mindenki tudja, addig marad pozícióban, ameddig a pártelnök akarja. Beata Szydlo miniszterelnök pályája a kezdetektől fogva bizonytalan, Kaczynski számtalanszor megalázta nyilvánosan. Nem lehet tudni, mikor dönt úgy, hogy átveszi a kormány vezetését. Ugyanakkor jól felismeri a társadalomban azokat a rétegeket, csoportokat, amelyek hozzá hasonló előítéletek és sérelmek hordozói. Felismerte a szociális bajokat is, amelyeket a korábbi kormányok elhanyagoltak. A családi pótlék jelentős emelése megerősítette táborát. Jól használja ki a multik elleni hangulatot, fellépett a rossz munkaszerződésekkel kizsákmányolt dolgozók mellett.

Az utóbbi hetekben azonban nehéz helyzetbe került azzal, hogy Andrzej Duda köztársasági elnök megvétózott kettőt a három igazságszolgáltatási reformtörvényből. Duda lázadása rossz precedens, ezzel konkurens pólus keletkezhet az eddig despotikusan irányított jobboldalon. A másik gond az EU határozott fellépése. A lengyelek erősen uniópártiak, velük nehéz elhitetni, hogy meg kell védeni őket Brüsszeltől, vagy, hogy a legnagyobb beruházó és munkahelyteremtő Németország lenne a fő ellenség. Nehéz megjósolni, mit tesz ebben a helyzetben Jaroslaw Kaczynski. Ő ugyanis – fő külföldi szövetségesétől, Orbántól eltérően - nem politikai pókerjátékos.