Kaspersky Lab;internetes zaklatás;cyberbullying;Parti Katalin;

2017-09-25 07:18:00

Új házikedvencek - Kutyák, macskák helyett "digikütyük"?

Az internet természetes családi közeggé vált - hangzott el a Kapsersky Lab rendezvényén, ahol az ezzel járó veszélyekre figyelmeztettek.

A 12-17 év közötti gyerekek 93 százaléka rendszeresen, napi szinten használja az internetet - derült ki a Nemzetközi Eltűnt és Kizsákmányolt Gyerekek Központjának felméréséből, melynek eredményeiről a Kaspersky Lab kiberbiztonsági cég kerekasztal-beszélgetésén számoltak be. A kutatás szerint az érintett korosztály 75 százaléka mobiltelefonnal is rendelkezik, 73 százalékuk a Facebookon is fent van, ahova minden második fényképet is tölt fel magáról.

A Kaspersky egy korábbi kutatása ezzel kapcsolatban arra is rávilágított, hogy egy háztartásban ma már sokkal több, az internetre kapcsolható kütyü van, mint ember vagy háziállat, egyre fontosabb szerepet töltenek be az életünkben. A szakértők figyelmeztetnek: ez az óriási online összekapcsolódás rengeteg veszélyt rejt, ráadásul az internetes térben a gyerekek nemcsak magukat, de családtagjaikat is kitehetik az online kockázatoknak, például közös számítógéphasználat esetén olyan rosszindulatú programokat tölthetnek le, amelyek a bűnözők számára hozzáférést biztosítanak szüleik bankszámlájához vagy más privát információkhoz.

Ugyanakkor az egyik legnagyobb problémát a gyerekek szempontjából a cyberbullying, vagyis az internetes zaklatás jelenti. - A különböző közösségi oldalak és internetes játékok a mai virtuális játszóterek. Ez az, ahol sok internetes zaklatás zajlik. Például a gyerekek gúnyolnak valakit a közösségi médiában, vagy az online játékokban. Ők, vagy a "játékos karakterek" folyamatos támadásnak vannak kitéve, és a játék könnyen megalázó megpróbáltatásokká fajulhat - mondta Parti Katalin kriminálpszichológus. Noha probléma esetén már Magyarországon is elérhető számos helpdesk oldal, az egyik legfontosabb dolog mégis a kommunikáció.

Zaklatások viszont nemcsak a kortárs csoportokban történhetnek: szexuális- és más ragadozók a gyerekeket az interneten követhetik, kihasználva ártatlanságukat, visszaélve a bizalmukkal, míg végül egy nagyon veszélyes személyes találkozásra csábítják őket. Ebben az esetben a legjobb védelem az, ha képesek vagyunk beszélgetni a gyermekekkel arról, hogy mi történik az életükben, mit jelent a bizalommal való visszaélés.

Az internethasználat csapdáinak elkerülésében a tudatos nevelés mellett a szoftveres védelem is fontos. Dragan Martonovic, a Kaspersky Lab régiós igazgatója hozzátette: vannak olyan szülői felügyelet programok, amelyekkel figyelemmel kísérhető a gyerekek számítógép- és internethasználata, például kiszűrik a nem megfelelő tartalmakat. A tudatos nevelés és a biztonsági megoldások elsajátítása ma már elengedhetetlen a család digitális életében.