szegénység;Kína;panda;

2017-09-25 13:13:00

Új módszereket keresni - Pandával a szegénység ellen

Az ENSZ Turisztikai Világszervezete ülésezett a pandatenyésztési programjáról nevezetes kínai városban, Csengduban - tudósít az Euronews.

Szecsuan tartomány központja az óriás pandák megmentésére hivatott kutatóközpont miatt lett a turisták kedvelt célpontja. A tenyésztési programmal sikerült a fajt visszahozni a kihalás széléről, csak tavaly 50 bébi született. Az óriáspanda megmentési programja jól nutatja az ENSZ Világturisztikai szervezetének törekvéseit: miként válhat az idegenforgalom a fejlesztés eszközévé anélkül, hogy ártana a bolygónak és lakóinak.

A konferencián 130 ország vett részt. A fő üzenet: a turizmus olyan erőforrás, amelyet úgy kell kihasználni, hogy mindenkinek előnye származzon belőle.

 A fenntarthatóság azt jelenti, hogy megőrizzük az életet a következő generációknak – jelentette ki a UNWTO főtitkára, Taleb Rifai.  Egyetlen felelős társadalom vagy közösség sem maradhat ki ebből az erőfeszítésből. A tét az élet jövője: ha ma nem teszünk semmit, akkor a holnap elveszett. 

A fenntartható turizmus kíméli a környezetet, és sok ország ezzel próbálja csökkenteni a szegénységet a sérülékeny térségekben.

Ezeknek a kezdeményezéseknek be kell vonniuk a helyi lakosságot a szegénység csökkentése érdekében – szögezte le a perui idegenforgalmi miniszter helyettese. Roger Valencia Espinoza. Nálunk 30 százalékos a szegénységi ráta. Ezért egyszerre kell az erős környezetbarát vonal és a jó üzleti terv ahhoz, hogy minőségi szolgáltatást tudjunk ajánlani a külföldi látogatóknak - tette hozzá.

Ghánában az idegenforgalom centralizáltan működik – erről Catherine Abelema Afeku, ghánai turisztikai miniszter beszélt. Mint kiemelte: ez megkönnyíti a fenntartható fejlesztést, hogy az idegenforgalmat fejlesztési eszközként használják. A fő szempont a szegénység felszámolása és az oktatás erősítése.

A világ negyedik legnépszerűbb utatzási célpontjában, Kínában is fontos a szegénység felszámolása. Csengduban integrált fejlesztési program indult Turizmus Plusz néven, amelynek a lényege, hogy a turizmus szakosodott fajtáit – egészségturizmus, spőortturizmus, stb. – igyekeznek felfuttatni.

A Turisztikai Világszervezetnek már van Etikai kódexe, de egyre nagyobb igény lenne egy erősebb nemzetközi szerződésre vagy egyezményre. Csengduban a szervezet közgyűlése megállapodott egy kötelező keretrendszer létrehozásáról, mely a téma számos aspektusát szabályozná a nyaralók szabad mozgásától az idegenforgalmi dolgozók jogaiig.