„Biztonságossá tenni Amerikát – ez az első számú prioritás számomra. Nem fogunk olyanokat beengedni az országunkba, akiknek a hátterét nem tudjuk megfelelően ellenőrizni” – ezzel a hétfői Twitter-üzenettel „kommentálta” Donald Trump amerikai elnök, hogy az Egyesült Államok kibővítette a vitatott beutazási tilalmat újabb országok – így Észak-Korea, Venezuela és Csád – állampolgáraira.
A tiltólistán szerepel még Irán, Líbia, Szíria, Jemen és Szomália, érdekes módon azonban a polgárháború sújtotta Szudánnal szemben feloldották a korlátozásokat. Trumpot korábban sokat kritizálták a beutazási tilalom miatt, mivel az csak muzulmán többségű országokat érintett és küldött a szégyenpadra, így egyesek szerint gyakorlatilag nem beutazási, hanem sokkal inkább „muszlimtilalom” volt. Számos állam fellebbezett ellene, amelynek végrehajtását többször is felfüggesztettek, a legfelsőbb bíróság októberben vitatja meg az elnöki rendeletet.
A listára újonnan felvett országok többségére nem igaz, hogy a muzulmánokat céloznák meg vele, mégis jelzésértékű, hogy kik a „klub" új tagjai. Az amerikai-észak-koreai csörte jó ideje tart, a katonai erődemonstrációk mellett mindennapos a két vezető, Donald Trump és Kim Dzsong Un közötti „virtuális szóváltás”. A története legsúlyosabb politikai-gazdasági válságát élő Venezuela, és szocialista elnöke, Nicolás Maduro szintén gyakran téma a Fehér Házban, így nem olyan nagy meglepetés, hogy a beutazási tilalom értelmében egyes kormányhivatalnokok és családtagjaik október 18-tól nem léphetnek az Egyesült Államok területére. Csád – mutat rá a CNN – azért került a listára, mert Washington kérése ellenére nem osztott meg fontos, terrorizmussal kapcsolatos információkat az Egyesült Államokkal.
A tilalom első sorban az üzleti és a turistavízumokat érinti mindhárom ország esetében, és nem vonatkozik azokra, akik már érvényes vízummal rendelkeznek.