A belügyminiszter expozéjához elsőként Balogh György (Fejér megye) a jogi, igazgatási és igazságügyi bizottság előadója szólt hozzá. Rámutatott, hogy az ország számára ma mindennél fontosabb megegyezni a békés átmenetről, és ezt a célt két beterjesztett törvényjavaslat is jól szolgálja. Ennek a törvénytervezetnek a megszületése, jóváhagyása és betartása az egyetemes emberi jogok megvalósítását jelenti — mondotta. Kiemelte, hogy az új rendelkezések révén a honpolgároknak, akárcsak eleinknek egykor, ismét lehetőségük van arra, hogy a világjárással is gyarapítsák szaktudásukat.
Dr. Nagy Gyula püspök (országos lista): Lebontjuk végre a vasfüggönyt, amely eddig elzárt minket a demokráciától — hangsúlyozta. Ugyanakkor aggodalmának adott hangot, amiért az új törvény révén sokan gazdasági kényszerből is új hazát választanak. Ezért, mint mondta, mindent meg kell tenni, hogy a hazát senki ne akarja elhagyni, hisz minden magyarra szükség van itthon. A kivándorlás joga mellett az emberekben meg kell szilárdítani azt az erkölcsi tételt is, hogy minden körülmények között az itthon maradást válasszák. Kifogásolta viszont, hogy a törvénytervezet nem tesz említést a kettős állampolgárságról, pedig sokan csak kényszerből vesznek föl idegen állampolgárságot, nem akarnak elszakadni a hazától.
Dr. Raffay Ernő (Csongrád megye) először is felhívta a figyelmet arra, hogy ő, mint ellenzéki képviselő kíván beszélni. Először, a történelem során Magyarország területén lezajlott népvándorlást vázolta, majd megemlítette, hogy 1948 óta csaknem félmillió embert veszítettünk el kivándorlással, vagy kitelepítéssel.
Népszava 1989. szeptember 27.