Washingtoni napló;

2017-09-27 08:03:00

Charles Gati: Bevándorlók

 Aki tudja a választ, jelest érdemel tudománytörténetből, vagy pedig figyelmes újságolvasó, remek memóriával. Segítsek? Jandali Steve Jobs papája. Steve Jobs? Ha az ő neve sem ugrik be, akkor itt a válasz: az Apple nevű, számítógépeket gyártó nagyvállalat alapítója. A tőzsdén jegyzett amerikai cégek közül az Apple hozta a legtöbb profitot befektetőinek az 1920-as évek óta.

Nem érdektelen megjegyezni, hogy Abdulfattah Jandali Szíriában, Homs városában nőtt fel.

Még egy név, könnyebb kiejteni: Andrew Grove. Eredetiben, magyarul: Gróf András. Ő alapította, majd évtizedekig vezette az Intel nevű céget. Alig van számítógép a világon Intel nélkül. Gróf a Barcsay utcai Madách Imre Gimnázium neveltje.

További érdekességek. 2016-ban hat amerikai nyert Nobel-díjat. A hat közül egy sem született Amerikában. Mind bevándorlók. A Nobel-díjakat egyébként 1901 óta adják át, eddig 911 egyén és intézmény kapta meg. Közülük 350 az amerikai, s ebből több mint 100 nem amerikai születésű. Egy bostoni egyetemi tanár kiszámította, hogy a 100 bevándorló-díjazott a világ minden országánál több díjat kapott – kivéve magát az USA-t. A világlistán tehát az első: USA. Második: bevándorlók az USA-ba.

A sikeres amerikaiak álma egy ösztöndíj a MacArthur Alapítványtól. Eddig 965, becenevén „zseni” ösztöndíjat adományozott ez a gazdag alapítvány tudósoknak, íróknak, művészeknek, hogy az átlagban 625 ezer dolláros ösztöndíjból kényelmesen megéljenek öt évig, és idejüket csak kreatív munkának szenteljék. A 965 közül több mint 200 díjazott külföldön született, tehát a díjazottak kb. 21-22 százaléka (míg az amerikai lakosságnak csupán kb. 13 százaléka bevándorló). A fehér bőrű európaiak mellett sokan Vietnamból származnak, mások Haitiből, Nigériából, valamint a Dominikai Köztársaságból is.

Ha a 21-22 százalékhoz hozzátesszük a bevándorlók és menekültek gyerekeit, a lista kiegészülne például a Google egyik alapítójával is. A vállalat két alapítója közül ugyanis az egyik, Szergej Brin hat éves korában jött szüleivel Moszkvából Amerikába; ma a világ egyik leggazdagabb embere.

Az Apple, az Intel, a Google több millió új – és jól fizetett! – állást is teremtett.

Vitathatatlan Amerika befogadókészsége és vitathatatlan a bevándorlók sikere. Több kérdést vet föl, hogy miért ilyen sikeresek. Talán azért, mert más szemmel, más perspektívából nézik Amerikát. Talán azért, mert értékelik a lehetőségeket, amelyek az óhazában nem álltak rendelkezésükre. S talán azért, mert bizonyítani akarják maguknak és másoknak is, hogy tehetségesek, és bárkivel képesek felvenni a versenyt.

Siker ide, siker oda, Trump elnök demagóg politikája mégis a bevándorlók ellen irányul – hasonlóan ahhoz, ahogy tavaly az európai közhangulat Angela Merkel ellen fordult. Szerencsére a német szavazók erre frappáns (bár nem egyértelmű) választ adtak vasárnap. Ugyanezt teszik majd előbb-utóbb az amerikai választók is. A világ egy része nem bolondult meg teljesen.