A PAKSI FC ügyvezetője, Haraszti Zsolt a Népszavának arról beszélt, milyen a hazai bajnokságban úgy szerepelni hosszú évek óta, hogy nem foglalkoztatnak más nemzetiségű futballistákat, csak a honi vonalat erősítik.
- Feljutásukat követően miért döntöttek úgy, hogy csak magyarokkal folytatják az élvonalban is?
- Úgy gondoltuk, a csapat, amely megnyerte a másodosztályt, megérdemli, hogy az NB I-ben is kipróbálhassa magát. Nem lett volna sportszerű, ha nem azok a játékosok kapják meg a lehetőséget, akik ezt kivívták. Olyan játékosokban gondolkodtunk egyébként mindig, akik hosszú távon a Paksi FC sikeréért küzdhetnek majd. Végül úgy építettük fel a klubot, hogy egyértelműen csak magyar játékosaink legyenek, azok is lehetőleg Paksról vagy környékéről, és akik családjuknak érzik ezt a klubot. Erre az is jó példa, hogy az utóbbi években több mint tíz saját nevelésű fiatalunk is bemutatkozott az élvonalban.
- Volt egy sikeresebb időszakuk is, mondhatjuk, hogy elkönyvelhető a siker?
- Alapvetően igen. Nálunk a tudatos munka nyomon követhető. Öt év alatt jutottunk fel az NB III-ból az NB I-be, majd újabb 5 év alatt nyertünk ezüstérmet és ligakupát is a 2010/11-es szezonban, ezután az EL-ben a 3. fordulóig jutottunk. Ott a törést az okozta, hogy fő szponzorunk, a Magyar Villamossági Művek (MVM) kivonult a háttérből. A legnagyobb sikerek közepette, kis költségvetésű klubként mellbevágó volt ez. A meghatározó játékosokat el kellett adnia a klubnak, mint például Bödét Dániel és Fiola Attilát, olyanokat, akik meghatározó játékosai voltak csapatunknak. Ebből is sikerült azonban felállnunk, megint egy masszív játékoskeretünk van, ami tavaly egy 5. helyet hozott.
- Mennyire nehéz kis költségvetésű klubként egy magyar játékos leigazolása?
- A mostani szezonban a játékosok értéke felerősödött, nehéz megszerezni őket. Mi olyan tehetséges fiatalokat szoktunk igazolni,- illetve kinevelni, akik pályafutásuk ezen szakaszában megfizethetőek számunkra, és elfogadják, hogy nálunk van egy fizetési sapka. Meggyőződésem, hogy a többi csapatban magasabbak a fizetések, de itt az elmúlt évek alatt kialakult, egy fontos dolog. Az itt folyó komoly szakmai munka mellé a szavahihetőség, és a megbízhatóság párosult. Játékosaink szeretnek itt focizni, hosszú távban gondolkodnak, s mi is hosszú távra tervezünk velük. Ami szintén fontos, ha egy játékos sok évig szolgálja a klubot, akkor a labdarúgás utáni időszakát is próbáljuk megtervezni, tehát a klubban tovább dolgozhat.
Családiasabb a sportélet Pakson, mint máshol? Mennyire örülnek a szurkolók annak, hogy csak magyar játékosaik vannak?
Úgy gondolom, hogy Paksi FC-t az egész országban tisztelik, főleg ezért a gondolkodásmódért. A városban, s a régióban is büszkék a labdarúgó csapatra. Fontos tényező, ha netán bajba kerülünk, nehezebben megy a csapat szereplése, látni lehet, hogy a klubban az összes alkalmazott összekapja magát a játékosokkal együtt, és küzdünk azért, hogy jobb helyre kerüljünk.
- Ritkaság azért, hogy egy klubban csak saját nemzetiségű játékosok legyenek.
- Fontos elmondani, hogy nem vagyunk idegenlégiós ellenesek. Ugyanakkor azt valljuk, hogy csak olyan minőségi külföldi futballistát érdemes szerződtetni, aki előre viszi a magyar labdarúgás szekerét. Hozzáteszem, hogy a határon túl élő magyar játékosoktól mi sem zárkózunk el.
- Mi az, amit mindig elvárnak a játékosaiktól?
- Elvárjuk, hogy a klubért mindent megtegyenek. Nekünk különös az átigazolásunk is, hiszen ha valakit szeretnénk megszerezni, nem csak azt kell néznünk, ki a legjobb, hanem, hogy elfogadják-e a klub filozófiáját. Azt, hogy Pakson élnek, hogy nálunk a klub „mindig az életéért küzd”, mert ezek a játékosok viszik a zászlónkat. Nekik tudniuk kell, hogy mekkora felelősséggel jár a paksi mezt felhúzni. Elvárjuk, hogy a játékosaink példaképek is legyenek az utánpótlásaink szemében. Szerencsére tudnak ezzel azonosulni, ezért is vagyunk rájuk büszkék.