Weöres Sándor;Magyar Nemzeti Filmarchívum;Psyché;Bódy Gábor;

2017-09-30 07:46:00

Kiadják a Psychét

Kiadják Bódy Gábor Psyché című filmjének digitálisan felújított rendezői változatát három lemezes DVD-n a Magyar Nemzeti Filmarchívum gondozásában, a felújított filmet pénteken mutatták be a Magyar Képzőművészeti Egyetemen. A másfél évszázad eseményeit átfogó film Weöres Sándor verses és prózai elemeket vegyítő regényéből készült. Az eredetileg hétórás filmből Bódyék három verziót sztenderdizáltak 1981-ben. Ezek közül a leghosszabb változat négy órás volt, amelyet tévés bemutatásra szántak, viszont Bódy életében nem mutattak be. Volt benne ugyanis egy reformkori jelenet, amelyben a pozsonyi országgyűlésen születik egy javaslat, hogy a magyarok segítsék a lengyel forradalom ügyét. Abban az időben Lengyelországban szükségállapot volt, amelyet Wojciech Jaruzelski államfő rendelt el a Szolidaritás szakszervezet sztrájkmozgalmának letörésére. Ezt a verziót újították fel digitálisan először 2004-ben SD-ben, majd 2011-ben HD-ben, most pedig kiadták DVD-n is, így a szélesebb közönség számára is elérhetővé vált. A folyamat követező lépése a 4K felbontású felújítás lehetne, amelyre a Filmalapnak a filmörökség teljes körű restaurálását meghirdető programjában lenne lehetőség. A DVD-n extrák is vannak: Bódy Mozgástanulmányok című kisfilmje és beszélgetése Walter Gramminggel 1985-ből a videókorszak kezdetéről.

Weöres Psyché. Egy hajdani költőnő írásai című könyve 1972-ben jelent meg. Weöres sokat foglalkozott a magyar irodalom ismeretlen költői remekeivel, amelyekből Három veréb hat szemmel címmel egy gyűjteményt is közreadott. Különösen érdekelték költőnők művei, és többek között ez adta az ötletet, hogy Weöres női hangon szólaljon meg. Könyve Psyché, azaz a 18. század végén, 19. század elején élt, felvilágosult cigány-grófnő Lónyai Erzsébet izgalmas és erotikus kalandokban bővelkedő történetét meséli el. Psyché találkozik többek között Kazinczyval, Goethével, Hölderlinnel, Beethovennel, egyik legkedvesebb barátja pedig a tudós, költő, drámaíró, fiatalon elhunyt és Weöres által felfedezett Ungvárnémeti Tóth László, akinek Weöres verseit is beilleszti a verses regénybe. Psyché alakját és fiktív költői életművét a magyar irodalomtörténet kipótlásaként, egy felvilágosodás korabeli női költészet utólagos megírásaként is fel lehet fogni. Az irodalmi anyagot többen is feldolgozták, a legelsők között volt Csernus Mariann Psyché-estje, néhány éve Vidnyánszky Attila rendezésében készült belőle színdarab, Palya Bea pedig megzenésítette a Psyché-verseket.

Infó:

Bódy Gábor retrospektív

Bódy Gábor munkásságát bemutató vetítéssorozatot szervez a Toldi Mozi ősszel, a vetítések előtt és után szakértők beszélgetnek Bódy munkásságáról.

szeptember 30. 19.00 Agitátorok

október 28. 19.00 Amerikai anzix

november 25. 19.00 Nárcisz és Psyché

december 2. 19.00 Kutya éji dala