TIGÁZ;ingyenmunka;MEKH;

Illusztráció: Shutterstock

- Szabotál a gázpiacon a Tigáz

A Tigáz az új szabályoknak megfelelő üzletszabályzata hivatali elfogadásához kötötte az ingyenessé vált gázcsőtelepítések megkezdését, ami a kormány szerint szabotázs.

A Tigáz jogszerűtlenül hátráltatta a fogyasztókat a július 1-től ingyenes gázcsatlakozások kiépítésében – tette közzé a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH). Korábban lapunk elsőként hívta fel a figyelmet: miután a kormány július 1-től a telekhatáron túl akár 250 méterig is ingyenessé nyilvánította a gázcsőtelepítést, a hazai vezetékcégek ügyfélszolgálatait szinte megrohamozták a közművesítetlen telkek tulajdonosai. Mivel ez a – zömében külföldi kézben maradt - társaságokat akár milliárdos költségemelkedéssel is fenyegeti, úgy tudni, az ingyenes telepítés fejében tényleges gázfogyasztási ígérvényt kérnek.

A MEKH kötelezte az olasz hátterű gázvezetéküzemeltetőt, hogy az új csatlakozási szerződések tervezeteit 15 napon belül küldje ki az igénylőknek. A hatóság emlékeztet: a kormány július 1-jétől eltörölte a legfeljebb óránként 4 köbméteres mérő beszerelési díját, amihez akár 250 méter elosztóvezeték kiépítése is igényelhető. A Tigáz befogadta az igényeket, de a tervezetek megküldése késett, szerződést pedig nem kötöttek, noha az elosztó az igény beérkeztét követő 8 napon belül köteles írásos ajánlatot tenni. A MEKH szerint az elutasítást nem támasztja alá a jogszabálynak ellentmondó üzletszabályzat, mert előbbi magasabbrendű.

A kormány minden szolgáltatótól elvárja, hogy betartsa a törvényeket és biztosítsa a családok, valamint a kis- és közepes vállalkozások számára a díjmentes közműcsatlakozás lehetőségét, "ennek bármilyen elszabotálása esetén határozottan fel fogunk lépni" – idézi az MTI Bartal Tamást, a Miniszterelnökség helyettes államtitkárát. (Megjegyzendő: az ügyben a ma már kizárólag az állam által végzett gázszolgáltatás nem érintett. Valójában gázvezetékcégekről – „elosztókról” - van szó, amelyek a fővárost leszámítva továbbra is külföldi hátterűek.) A Miniszterelnökséghez lakossági bejelentések érkeztek arról, hogy Észak-Kelet-Magyarországon a július 1-jén életbe lépett díjmentesség ellenére a gázszolgáltató az előírt ügyintézési határidőn belül nem küldte meg a kérelmezőknek a csatlakozási szerződéseket – mondta. Szavai szerint az ingyenesség bevezetése a kormány versenyképességi csomagjának része. (Ezzel az ingyenesség költségeit a kormány a szolgáltatókra terhelte.) Emlékeztetett: a társaságnak a tervezet elfogadása után 60 napon belül be is kell kötnie a gázt, amit szintén szigorúan ellenőriztetnének. Bartal Tamás hozzátette: a víz-, csatorna- és áramszektorban normál rend szerint zajlanak a bekötéseket. (Igaz, e kört az Orbán-kabinet nem is sújtotta ilyen nagyságrendű többletköltségekkel.)

Lapunk érdeklődésére a Tigáznál közölték: a MEKH szeptember 27-én – közleményük kiadása előtt két nappal – engedélyezte a jogszabályok alapján módosított üzletszabályzatukat és másnap megkezdték a szerződések postázását. Egyéb kérdéseinkre nem válaszoltak. A többi, a helyettes államtitkár által nem említett gázelosztó – az állami Főgáz, a francia háterű Égáz-Dégáz és az E.ON – közül pénteken ez utóbbi válaszolt kérdéseinkre. Eszerint a német hátterű csoport gázvezeték-üzemeltetői, az E.ON Dél-dunántúli Gázhálózati Zrt. és az E.ON Közép-dunántúli Gázhálózati Zrt. a kérelmeket is teljes mértékben szabályosan kezelik, a MEKH nem is tett rájuk elmarasztaló megállapításokat. Hozzájuk 2017 júliusától mostanáig közel 3 ezer, ingyenességgel érintett igény érkezett be. Megjegyzik: a díjmentességet a szabály – az eddig is ingyenes - mérő meglétéhez köti: ennek kapcsán zajlik üzletszabályzatuk módosítása.

Mégse fizet a biztosító
A villany- és vízvezeték-szerelőkre szeptember 1. óta kötelező felelősségbiztosítás csakis közműbekötések esetén érvényesíthető – közli a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége. Az épületen belüli egyéb szakmunkákra tehát nem vonatkozik. Úgyszintén nem hatályos félbehagyott, hanyag kivitelezés esetén vagy a munka hivatalos átvétele után – szögezik le. A mester vagy a lakó által önkéntesen kötött biztosítások zöme ugyanakkor alkalmazható más műhibák okozta károkra is. A megbízást azonban mindig számlával kell igazolni.

Nyereségugrás az Elmű-ÉMÁSZ-nál

Az Elmű eredménye mintegy hatmilliárdról 9 milliárdra, az ÉMÁSZ-é pedig közel kettőről hozzávetőleg hatmilliárdra nőtt az első félévben 2016 hasonló időszakához képest – derül ki a két, tőzsdén is jegyzett áramszolgáltató csoport nemzetközi szabályok szerinti gyorsjelentéséből. Eredményugrásuk több mint 90 százaléka hálózati tevékenységükből származott; az energiakereskedelem területén pedig furamód inkább a tavaly a Tigáztól átvett szabadpiaci gázüzletág hozott a konyhára. A társaságok többségi tulajdonosa a német Innorgy – korábbi nevén RWE – és a vele együtt szavazó, szintén német EnBW, de több mint tíz százalékot magáénak tudhat az állami MVM is.

Továbbra se engedi át a lakosságnak a tartósan megfeleződő nemzetközi energiaárakat az Orbán-kabinet – deríthető ki a Magyar Közlöny pénteki számában az október 1-től kezdődő „gázév” kapcsán közzétett szabálymódosító csomagból.