Szépírók Társasága;Deák Erika;FISZ;KMTG;Budapest Art Mentor Képzőművészeti Program;JAK;

- Budapest Art Mentor Képzőművészeti Program

A Budapest Art Mentor program célja, hogy évente kilenc képzőművésznek lehetőséget teremtsen színre lépni a hazai és nemzetközi művészeti porondon. A program csak Magyarországon számít újdonságnak, illetve itt is csak a képzőművészeti életben, hiszen például a komolyzenei mentorálás hosszú előzményekkel bír. Sőt, az irodalmi mentorálásban még az állam is fantáziát láthatott, különben valószínűleg nem támogatná az Orbán János Dénes vezette Kárpát-medencei Tehetséggondozó Nonprofit Kft-t (KPMTG) lassan egymilliárd forinttal.

Ellenmentorok az irodalomban
A KMTG részrehajló felültámogatottsága ellen tiltakozva a Szépírók Társasága, a FISZ és a JAK tagjai közül több író jelezte egy éve, hogy ingyen mentorálnak pályakezdőket. A tanárok között található Babiczky Tibor, Bartók Imre, Bencsik Orsolya, Deres Kornélia, Csobánka Zsuzsa Emese, Gerőcs Péter, Kollár Árpád, Krusovszky Dénes, Lanczkor Gábor, Nagy Márta Júlia, Nemes Z. Márió, Németh Zoltán, Orcsik Roland, Pion István, Pollágh Péter, Simon Márton, Sirokai Mátyás, Sopotnik Zoltán, Térey János, Tolvaj Zoltán, Závada Péter.

A képzőművészek mentorálása szerencsére távol esik a politika látószögétől. Esetükben háromfős kuratórium dönti el, ki vehet részt az ingyenes oktatáson. A kuratórium tagjai Fabényi Júlia, a Ludwig Múzeum igazgatója, Kovács Krisztina, a Várfok Galéria művészeti vezetője és Ledényi Attila, az Art Market Budapest igazgatója. Pályázni október 8-ig lehet. A Budapest Art Mentor program két féléves képzés, ez idő alatt a mentoráltak elsajátítják a szükséges kommunikációs készségeket, pénzügyi és jogi alapokat, megismerik a képzőművészeti élet viszonyrendszerét. Útmutatást és javaslatokat kapnak arra, hogy hogyan prezentálják magukat a célközönségüknek és hogyan írjanak pályázatot.

A mentorok: Bérczi Linda, a Budapest Art Week igazgatója, Tóth Sándor Pál, art consultant és Vákony Délia művészettörténész. Az oktatók között szerepel Deák Erika, az azonos nevű – komoly külföldi sikereket elérő - galéria alapítója és igazgatója, a Magyar Kortárs Művészeti Galériák Országos Egyesületének korábbi alelnöke, és Petrányi Zsolt művészettörténész, kurátor is, a Magyar Nemzeti Galéria Jelenkori Gyűjteményének főosztályvezetője, a Dunaújvárosi Kortárs Művészeti Intézet, majd a Műcsarnok volt igazgatója. 

Névjegy
A jelentős hazai kiállításokon kívül nemzetközi vásárokra viszi a magyar alkotókat. Létrehozta Münchenben a Münich Temporary kiállítóteret,ahol a legfontosabb kortárs magyar és Közép-Kelet európai képzőművészeket mutatja majd be a német közönségnek.

“Ez komolyan művészet?” - kérdezhetné a látogató a Ludwig Múzeum kiállításán. A válasz igen, csak nem komolyan.